Alergie a ozonowanie mieszkania – czy warto?

wpis w: Zdrowie | 0

Ozonowanie należy do wyjątkowo skutecznych i zalecanych sposobów na utrzymanie czystości w domu, mieszkaniu, samochodzie lub jakimkolwiek innym pomieszczeniu. Jest ono szczególnie polecane osobom borykającym się z alergiami jako metoda działająca na liczne rodzaje alergenów, z którymi możemy się zetknąć w pomieszczeniach. Jak przebiega ozonowanie? Przy jakich alergiach jest ono najbardziej zalecane?

Jak ozonowanie mieszkań pomaga alergikom?

Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne, ozon doskonale eliminuje z powietrza różnego rodzaju drobnoustroje i alergeny. Skuteczność ozonu kryje się w jego budowie. Jest to cząsteczka tlenu, zbudowana jednak nie z dwóch, a z trzech atomów. Dodatkowy atom odłącza się od składu, wchodząc w reakcję z innymi związkami i rozbijając je. Dlatego też dezynfekcja za pomocą ozonu jest tak skuteczna, a jednocześnie w pełni bezpieczna – ozon rozpada się do zwykłych cząsteczek tlenu.

Ozonowanie mieszkań

Na jakie alergeny działa ozon?

Ozonowanie jest często zalecane w mieszkaniach. w których przebywają osoby palące, zwierzęta, lub w przypadkach kupna czy też dziedziczenia mieszkania w celu dokładnego usunięcia wszelkich możliwych zagrożeń. Przechodząc jednak ściśle do alergenów, istnieje lista tych, z którymi ozon radzi sobie wyjątkowo skutecznie.

  • roztocza kurzu domowego,
  • zarodniki pleśni i grzybów,
  • silne aromaty – dym papierosowy, sierść zwierząt, odór padliny, stęchlizna i wiele innych.
  • insekty – w tym przypadku głównym alergenem są ich odchody.

Ozon dociera w każdy, nawet trudnodostępny zakamarek, dzięki czemu skutecznie likwiduje wszelkie drobnoustroje, ze szczególnym naciskiem na te miejsca, do których nie dostaniesz się podczas zwykłego sprzątania.

Kiedy warto zdecydować się na ozonowanie pomieszczeń?

Częstotliwość ozonowania zależy od przyczyny, z której decydujesz się je wykonać. Jeśli zamawiasz usługę w celu likwidowania nieprzyjemnych zapachów, najprawdopodobniej wystarczy przeprowadzenie zabiegu jednorazowo. Inaczej jest w przypadku posiadania w domu zwierząt. Jeśli zaś chodzi o alergików – ozonowanie mieszkań zalecane jest średnio dwa razy do roku.

Czy pora ma tutaj jakieś znaczenie? Na ogół nie, choć jeśli przyczyną alergii są pyłki, warto rozważyć ozonowanie na wiosnę, kiedy to istnieje ryzyko przeniesienia ich ze sobą do domu np. na ubraniu.

Jak przebiega ozonowanie mieszkań?

Ozon nie jest ogólnie szkodliwy dla ludzi i zwierząt, lecz zależy to od jego stężenia w powietrzu. Bezpieczna ilość dla człowieka wynosi około 0,1 ppm, a stężenie wymagane przy dezynfekcji może wynosić nawet do 5 ppm.

Przebieg ozonowania:

  • Przed rozpoczęciem zabiegu należy zabezpieczyć wszystkie szpary i szczeliny, przez które mógłby się on przedostać do innego pomieszczenia.
  • Ekipa sprzątająca umieszcza w pokoju ozonator. Wytwarza on sztuczne promienie UV i wyładowania elektryczne, pod których wpływem część cząsteczek tlenu rozpada się na pojedyncze atomy. Dołączają się one do pozostałych cząsteczek, które nie uległy rozpadowi, tworząc cząsteczki ozonu.
  • Czas działania ozonatora wynosi kilka godzin, by wytworzony ozon mógł swobodnie dotrzeć we wszystkie miejsca.
  • Po upływie ok. 30 minut pracownicy zajmujący się dezynfekcją wchodzą do pomieszczenia, wyłączają ozonator i przystępują do wietrzenia pomieszczenia.

Ozonowanie mieszkań

Czas rozpadu połowicznego ozonu wynosi około 25 godzin, a z pomieszczenia można bezpiecznie korzystać już po upływie kilku. W pomieszczeniu może jeszcze przez kilka dni utrzymywać się charakterystyczny zapach jak po burzy, lecz nie świadczy to o zagrożeniu dla zdrowia lub życia.

Ozonowanie mieszkań – kto się nim zajmuje?

Jedną z firm świadczących usługi związane z ozonowaniem mieszkań jest firma Vector, do której można zgłosić się na terenie całej Polski. Wykwalifikowani technicy szybko i skutecznie usuwają z mieszkania alergeny i nieprzyjemne zapachy, by móc zapewnić Ci pełen komfort korzystania z mieszkania.