Badanie wzroku u dziecka – jak się przygotować

wpis w: Zdrowie | 0

Wielu rodziców obawia się zaprowadzić swoje dziecko na wizytę u okulisty. Zwłaszcza jeśli jest to pierwsza wizyta malucha u tego typu specjalisty. W praktyce jednak obawa jest większa od tego, co faktycznie dzieje się na takim badaniu. Jak zatem przygotować dziecko do wizyty u okulisty, aby badanie oraz rozmowa przebiegła sprawnie i bez większego strachu?

Obecnie dzieci nie chcą nosić okularów korekcyjnych – zwłaszcza te uczęszczające do szkoły podstawowej. Warto jednak wiedzieć, że problem z narządem wzroku coraz częściej dotyczy dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, a regularne badania są niezbędne do tego, aby maluchy nie miały problemów z widzeniem oraz odczytywaniem tekstu na szkolnej tablicy. Pomimo obaw warto przyprowadzić dziecko do okulisty, a wcześniej dokładnie przygotować je do tej wizyty. Jak wygląda badanie wzroku u dziecka przez specjalistę?

Badanie okulistyczne u dziecka – kiedy należy je przeprowadzić?

W praktyce trudno jest stwierdzić, kiedy dziecko powinno udać się na swoją pierwszą wizytę do okulisty. Przyjęło się, że dziecko powinno pojawić się z rodzicem u specjalisty do czwartego roku życia, a następnie regularnie pojawiać się na wizytach – zwłaszcza kiedy rozpocznie już edukację szkolną.

Jednocześnie badanie wzroku u dziecka powinno być przeprowadzane często, gdyż dopiero wizyta u specjalisty pozwala na wykrycie wad wzroku i podjęcie działań polegających na korekcji narządu wzroku. Z racji tego, że dzieci rzadko kiedy mówią, iż odczuwają dolegliwości związane z nieostrym widzeniem, warto jako rodzic nie tylko obserwować malucha, ale również udać się na pierwszą wizytę kontrolną do okulisty, który poprzez podstawowe badanie wzroku sprawdzi czy wszystko jest w porządku.

Współcześnie dzieci narażone są na szybszą utratę ostrości widzenia, ze względu na większą niż kiedyś ekspozycję na ekrany. Problemy z narządem wzroku nie mijają samoistnie – przy wadach wzroku konieczne jest podjęcie działać korygujących ostrość wzroku. Wczesne zapobieganie i korygowanie wady może wzmocnić wzrok, a zapobiec pogłębianie się wady.

Pierwsza wizyta dziecka u okulisty

Dzieci obawiają się nowych rzeczy i jest to zupełnie naturalna ich organizmu. Rodzice jednak mogą przygotować je do wizyt u lekarza za pomocą zabaw i rozmów o konieczności wykonywania badań związanych ze zdrowiem. Dziecko, które nie boi się wizyty u lekarza będzie chętniej współpracowało z okulistą. Jak zatem przygotować dziecko do pierwszej wizyty u okulisty? Jak wyjaśnić na czym będzie polegało badanie wzroku przeprowadzone przez specjalistę? 

okulista dziecięcy

Decydując się na przyprowadzenie dziecka na badanie u specjalisty warto wybrać takie miejsce, w którym okulista posiada doświadczenie w badaniu narządu wzroku u maluchów. Okulista, który posiada doświadczenie w pracy z dziećmi sprawi, że badanie przebiegnie bez zbędnych komplikacji, a maluch nie będzie obawiał się przyjścia następnym razem. Dlatego zanim wybierzesz gabinet okulistyczny, upewnij się, że pracujący w nim lekarz jest okulistą dziecięcym. Sprawdź także, od jakiego wieku przyjmuje dzieci, ponieważ niektórzy lekarz pracują z dziećmi dopiero od 3. roku życia – wizyta w dwulatkiem może więc nie być tak owocna, jak oczekujesz.

Jak przygotować dziecko na wizytę u okulisty?

Odpowiednie przygotowanie dziecka do wizyty u okulisty jest kluczowe, aby badanie przebiegło sprawnie i bez zbędnych łez. Dlatego warto już na samym początku wspomnieć o konieczności wykonywania takich badań, a także że sama wizyta jest krótka i oczywiście bezbolesna. Nierzadko rodzice obiecują również wizytę w ulubionym sklepie dziecka lub zakup nagrody.

Dziecko można przygotować do jego pierwszej wizyty u okulisty poprzez zabawę. Jako rodzic można stworzyć prywatny gabinet okulistyczny w domu i odtworzyć z dzieckiem symulację badania. Na czym miałoby to polegać? Dziecko podczas zabawy będzie musiało zasłaniając jedno oko odgadywać literki i obrazki z daleka. W trakcie można wyjaśnić konieczność przeprowadzania takiego badania, a także wspomnieć o możliwości noszenia okularów.

U okulisty przeprowadza się również badanie specjalistycznymi okularami i sprzętem. Nierzadko dzieci obawiają się tej części ze względu na brak zrozumienia sytuacji. W przypadku takiego badania dzieci są często zainteresowane nowym gadżetem, który zarówno rodzic, jak i specjalista mogą wykorzystać do pobudzenia wyobraźni dziecka.

Wizyta u okulisty w Szczecinie to wybór specjalisty, który posiada doświadczenie w badaniu dzieci. Zapewni to komfort oraz poczucie bezpieczeństwa, a wizyta nie będzie tak straszna, jak wiele maluchów sobie wyobraża. Warto jednak przygotować dziecko na badanie, a także zaufać specjaliście.