Czym wyróżnia się praca lekarza w Skandynawii?

wpis w: Kariera | 0

W ostatnich latach Skandynawia stała się zarobkową mekką emigrantów z pozostałej części Europy, w tym także Polski. Standard życia oferowany przez kraje takie jak Szwecja, Dania czy Norwegia jest znacznie wyższy niż ten, do którego przyzwyczailiśmy się w naszym kraju – każdy pracownik jest tam szanowany i odpowiednio wynagradzany.

Obecnie praca w Skandynawii kojarzy się wielu z licznie uciekającymi z Polski lekarzami. Ci jednak nie opuszczają naszego kraju na rzecz północnych sąsiadów bez powodu. Lepsze warunki pracy, ustabilizowane godziny czy dostęp do najlepszego sprzętu medycznego to tylko niektóre z zalet panującego tam systemu. Czym na tle Europy i świata wyróżnia się medycyna w Skandynawii i dlaczego nieustannie króluje w rankingach najlepszej obsługi pacjenta?

 

Wysokie wynagrodzenie adekwatne do stażu pracy

Choć to zaskakujące, na takie traktowanie nie należy liczyć w wielu wysoko rozwiniętych krajach. Skandynawia to standard jakości, do którego wiele państw nieustannie dąży. Nie jest to jednak proste i wymaga wieloletnich procesów i drastycznych zmian. Lekarze w Norwegii zarabiają sumy pieniędzy pozwalające im na naprawdę godne życie. Wykształcony lekarz z odpowiednim stażem pracy może zarobić nawet 80 tysięcy koron miesięcznie! W Polsce byłoby to nie do pomyślenia. Kraje skandynawskie stawiają również na nieustanny rozwój swoich lekarzy, oferując im kolejne szkolenia, sympozja i wyjazdy mające na celu ciągłe udoskonalanie ich umiejętności i gotowość do świadczenia usług na najwyższym poziomie.

 

Równowaga między pracą, a życiem osobistym

Lekarz, który pracuje dokładnie tyle godzin, co urzędnik czy pracownik sklepu? Choć wielu początkujących lekarzy, znających przede wszystkim polskie realia może mieć problem z uwierzeniem w taką sytuację, Szwedzi i Norwedzy naprawdę dbają o to, by lekarz poza pracą doświadczył godnego życia. Standardowy, 40 godzinny tydzień pracy dotyczy wszystkich, bez wyjątku. Lekarze pełnią oczywiście dyżury poza wyznaczonymi godzinami pracy, jednak te są odpowiednio wynagradzane, a ich liczba nie może całkowicie pozbawiać lekarza czasu wolnego od pracy. Kolejnym faktem wyróżniającym Skandynawię na tle innych krajów jest przysługująca lekarzowi ilość dni roboczych urlopu wzrastająca wraz z wiekiem. Choć większość krajów zapewnia swoim lekarzom urlopy, Ci zwykle mają w ciągu roku ręce tak pełne pracy, że ich urlop nie ma żadnego pozytywnego wpływu na samopoczucie.

 

Dogodne warunki pracy

Skandynawskie szpitale są bardzo dobrze wyposażone. Nawet najmniejsze placówki posiadają sprzęt odpowiedni do leczenia ciężkich przypadków, a szpitalne oddziały wyposażane są zgodnie z ich zapotrzebowaniem i możliwościami oddziałowymi. To znacznie ułatwia pracę lekarzy, którzy nie muszą obawiać się złego traktowania pacjenta z powodu braku odpowiednich narzędzi. Kolejnym udogodnieniem jest niezwykle sprawny system komputerowy, który znacząco ogranicza dokumenty w formie papierowej. Zarówno lekarz prowadzący, jak i cały personel medyczny szpitala może w każdej chwili uzyskać historię chorób pacjenta i zastosować na jej podstawie odpowiednie leczenie. Ostatnim, niemniej jednak bardzo istotnym wyróżnikiem pracy w Skandynawskiej opiece medycznej jest liczba pacjentów przypadających na jednego lekarza.

Choć lekarze są tam nieustannie poszukiwani, jest ich wystarczająco dużo, by każdy z nich mógł skupić się na pacjentach i nie czuć się przytłoczonym nadmiarem pracy. Liczba ta maleje z roku na rok, przez co pacjenci mogą poczuć, że lekarz faktycznie zajmuje się ich problemem.

Skandynawia to naprawdę dobre miejsce do pracy w różnego rodzaju zawodach medycznych. Dzięki odpowiednio wyposażonym placówkom, dobrym zarobkom i ogólnym szacunku dla lekarzy coraz więcej osób, zarówno młodych jak i bardzo doświadczonych decyduje się na wyjazd. Czy reszta świata zdoła kiedyś dorównać poziomowi skandynawskiej służbie zdrowia? Wszyscy liczą, że tak – w końcu to lekarze trzymają nas przy życiu. Aby robili to dobrze, dogodne warunki pracy są im więcej niż niezbędne.

Skandynawowie ustanowili wysokie standardy i udowodnili, że doskonała opieka medyczna dla każdego obywatela jest możliwa.