Dlaczego warto chodzić do szkoły rodzenia?

wpis w: Zdrowie | 0

 

Skorzystanie z oferty szkoły rodzenia może okazać się świetnym sposobem na fizyczne i psychiczne przygotowanie do porodu. Współpraca z profesjonalnymi położnymi, lekarzami i psychologami wesprze przyszłą mamę przez cały okres ciąży. Jakie umiejętności może zdobyć kobieta uczestnicząc w szkole rodzenia? Jakie zajęcia są prowadzone?

 

Jakie zajęcia prowadzone są w szkole rodzenia?

W szkole rodzenia odbywają się zajęcia z różnymi specjalistami, dzięki  temu rodzice mogą zdobyć pełne informacje na temat zarówno samego porodu jak i późniejszego dbania o noworodka.

zajęcia w szkole rodzeniaZajęcia prowadzone z położnymi umożliwią zdobycie wiedzy związanej z zachowaniem przed i podczas porodu. Bardzo często kobiety w ciąży odwiedzają szpitalne sale poporodowe, więc mogą one zapoznać się z panującymi tam warunkami. W trakcie spotkań w szkole rodzenia kobiety dowiadują się o możliwych pozycjach przyjmowanych w trakcie porodu zarówno w jego pierwszym  etapie jak i podczas parcia. Położne dokładnie omawiają oznaki zbliżającego się porodu i instruują jakie badania są istotne w momencie przyjęcia ciężarnej kobiety w izbie przyjęć. Spotkania z samymi lekarzami również często są organizowane w szkole rodzenia. Wspierają oni merytorycznie każdą ciężarną i odpowiedzą na nurtujące pytania aspektu fizjologicznego.

Bardzo pomocne mogą okazać się zajęcia z psychologami. Często kobiety nie są świadome jak mocno zmiany fizjologiczne w każdym etapie ciąży mogą oddziaływać na ich stan psychiczny. Psycholog doda otuchy, uspokoi i rozwieje wszelkie niepokojące myśli jakie mogą towarzyszyć młodym mamom. Specjalista z dziedziny psychologii  jest również niezbędny w przypadku zdarzeń tragicznych, poronienia, straty dziecka, czy też urodzenia malucha z wadą.

Niekiedy zajęcia prowadzone są również z prawnikami, którzy są w stanie pomóc w sprawach związanych z zaświadczeniami lekarskimi, urlopami macierzyńskimi czy opieką nad dzieckiem.

Kluczowym elementem są jednak zajęcia ruchowe podczas których kobieta ma okazję rozciągnąć się, zrelaksować, a także nauczyć oddychania czy kontroli bólu. Spotkania odbywają się w niewielkich grupach, dlatego każda kobieta może czuć się pewna siebie. Kontrola trenera specjalisty gwarantuje, że każde ćwiczenie zostanie dobrze wykonane i nie obciąży niepotrzebnie stawów ani mięśni.

 

Jakie korzyści przyniesie skorzystanie z zajęć w szkole rodzenia?

Szkoły rodzenia umożliwiają zdobycie pełnej wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej odnośnie porodu oraz dbania o dziecko w jego pierwszych miesiącach. Kobiety, które po raz pierwszy spodziewają się dziecka mają zapewnione pełne wsparcie zarówno lekarzy, położnych, psychologów czy prawników. Mogą one rozwiać wątpliwości, zadać nurtujące pytania niezależnie czego będą one dotyczyć. Ponadto ruchowe zajęcia w szkole rodzenia oprócz tego, że dzięki nim kobieta zdobędzie umiejętności kontroli bólu i odpowiedniego oddechu, zadbają o jej zrelaksowanie i dostarczą aktywności fizycznej. Dzięki lekkim treningom kobieta może pozbyć się towarzyszących bólów kręgosłupa, które często pojawiają się na końcowym etapie ciąży. Niewielka dawka ruchu pomoże także zadbać o prawidłową masę ciała kobiety.

Szkoły rodzenia bardzo często opierają się na zajęciach prowadzonych w parach. Daje to możliwość zbliżenia się między partnerami. Wprowadzana wiedza podczas spotkań pomoże również partnerowi kobiety lepiej zrozumieć jej stan i towarzyszące emocje. Ponadto zajęcia grupowe umożliwiają kobiecie zdobycie nowych koleżanek co również daje poczucie a i tworzy sympatyczną, ciepłą atmosferę. Dzięki szkole rodzenia każdym rodzicom łatwiej oswoić się z całą zaistniałą sytuacją.