Fotelik rowerowy dla 4-latka – czy to się opłaca?

wpis w: Rowery | 0

Aktywne spędzanie wolnego czasu z dziećmi to zdecydowanie najlepszy wybór. Bycie rodzicem niekoniecznie musi od razu oznaczać konieczność rezygnacji z aktywnego stylu życia. Aktualnie istnieje wiele form spędzania wolnego czasu w sposób aktywny. Jedną z nich jest jazda na rowerze. Dzieci w wieku 4 lat i więcej mogą już próbować uczyć się samodzielnej jazdy na rowerze. Jednak czasami rodzic woli mieć dziecko pod większą kontrolą. W takich sytuacjach idealnym rozwiązaniem będzie fotelik dziecięcy montowany z tyłu roweru opiekuna. Bardzo ważne jest to, aby wybrać odpowiedni fotelik, ponieważ to od niego będzie zależało bezpieczeństwo dziecka.

Jaki fotelik wybrać

Foteliki rowerowe występują w dwóch wersjach przedniej i tylnej. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się foteliki montowane z tyłu roweru. Ich największą zaletą jest większa nośność, a niektóre modele mają także możliwość regulacji siedziska. Najczęściej spotyka się dwie kategorie wagowe tylnych fotelików rowerowych, A15 – dla dzieci do 15 kg oraz A22 – dla dzieci do 22 kg.

Bardzo ważne jest, aby fotelik dla dziecka posiadał Europejski Certyfikat Jakości EN14344. Dzięki temu otrzymujemy gwarancje, że fotelik spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa oraz wykonany jest z bezpiecznych materiałów.

Certyfikat ten warunkuje również brak ostrych krawędzi, odpowiedzenie pasy bezpieczeństwa, bezpieczny montaż oraz zabezpieczenie nóg dziecka. Przed zakupem fotelika należy sprawdzić, czy jest wygodny dla naszego dziecka. W sprzedaży dostępne są foteliki montowane do ramy oraz do bagażnika. Montowanie do ramy będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, ponieważ umożliwi zdecydowanie szybsze zakładanie oraz ściąganie fotelika z roweru, a długie ramie mocujące spełni jednocześnie funkcję amortyzacji, której bagażnik nie posiada. Jest to bardzo ważne, aby fotelik zapewniał dziecku komfort i bezpieczeństwo przez cały czas. Bardzo przydatną funkcją jest także regulacja pochylenia fotelika. Dzięki temu dziecko może swobodnie i komfortowo przespać całą drogę powrotną do domu.

Przed każdą jazdą należy pamiętać o tym, że dziecko musi posiadać kask ochronny. Jest to bardzo ważny element, którego nie można pomijać w żadnym wypadku. Dodatkowo fotelik powinien być wyposażony w światła odblaskowe a w sytuacjach gorszej widoczności świecące lampki. Polecane przez nas foteliki Hamax posiadają certyfikat EN14344 i charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz trwałością. Foteliki z tej firmy będą znakomitym wyborem i zapewnią wygodę oraz pełne bezpieczeństwo.

Fotelik rowerowy dla dzieci

Fotelik czy już może własny rower?

Dziecko w wieku 4 lat może już podejmować pierwsze kroki w nauce samodzielnej jazdy na rowerze. Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego roweru, który będzie łatwy do opanowania oraz nie zniechęci dziecka do nauki już na jej początki. Dla najmłodszych warto zainwestować w rowerek biegowy, który nie wymaga pedałowania, a pozwoli dziecku nauczyć się utrzymywania równowagi na rowerze, co zazwyczaj przychodzi dość szybko.

Oczywiście dzieci w wieku 4 lat mogą nadal korzystać z fotelików rowerowych. W takiej sytuacji należy jednak pamiętać o tym, aby wybierać foteliki z kategorii A22, czyli te, które mają maksymalny dopuszczalny ciężar na poziomie 22 kg. Taki limit w zupełności wystarczy dla 4-letniego dziecka.

Korzystanie z fotelika będzie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy chcemy mieć dziecko pod większą kontrolą, np. jadąc ruchliwą ulicą. Należy jednak pamiętać, aby od czasu do czasu sprawdzać, czy z naszym pasażerem nie dzieje się nic złego. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie lusterka mocowanego na kierownicy. Pozwala to na ciągłą kontrolę nad tym co dzieje się z naszym dzieckiem bez potrzeby odwracania się co może, generować niepotrzebne zagrożenia. Trzeba mieć także świadomość, że 4-letnie dziecko już trochę waży, przez co rower staje się bardziej podatny na wywrócenie się, gdy na nim nie siedzimy. Podczas schodzenia wsiadania na rower należy zwrócić na to szczególną uwagę, aby nie doprowadzić do wywrócenia się roweru z dzieckiem w foteliku.

Rower dla dziecka

Warto spędzać z dziećmi wolny czas w aktywny sposób. Najmłodsze dzieci można zabierać ze sobą w foteliku rowerowym, natomiast większe warto nauczyć jak najszybciej samodzielnej jazdy. Dzięki temu już od najmłodszych lat będą miały chęć do aktywnego spędzania wolnego czasu, co wpłynie pozytywnie na ich zdrowie oraz prawidłowy rozwój.