Foteliki dla dzieci i ich rodzaje

wpis w: Akcesoria dla dzieci | 0

Małe dzieci zazwyczaj podróżują w wózkach, jednak obecnie coraz częściej, na ich miejsce stosuje się foteliki przenośne. Wielu rodziców wykorzystuje ten sposób – fotelik taki stanowi łatwiejsze i niekiedy bardziej bezpieczne przenoszenie i przewożenie dziecka. Poza tym, wózek nie zawsze zmieści się do auta, lub nie w każdej sytuacji będzie on nam potrzebny.
W dzisiejszych czasach, producenci wykorzystują najlepsze materiały, dzięki czemu rodzice mogą mieć pewność, że materiał, którego użyto do produkcji siedziska, nie uczuli dziecka. Zdrowie niemowlaków i nieco większych dzieci łatwo jest ‘nadszarpnąć’. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie wybór fotelika, którego producent jest nam znany i polecany. Jakie są znane rodzaje fotelików i siedzisk dla dzieci? Otóż, ich liczebność jest tak mnoga, że dzielą się one na parę podstawowych rodzajów:

  • Bujaki – foteliki bujane, które służą do przenoszenia, sadzania i kołysania dzieci. Do uchwytu bardzo często przywiązywane są zabawki, które mogą zająć uwagę dziecka podczas jazdy lub oczekiwania w kolejce do zapłaty.
  • Pufy – mięciutkie kolorowe pufy często stanowią ulubiony mebel w pokoju dziecięcym. Istnieją specjalne pufy, których materiał jest podatny na nacisk. Dzięki temu, maluchy mogą siedzieć w pufie, bawić się na niej oraz spać.
  • Foteliki – zwykłe siedziska, które służą tylko do sadzania w nich dzieci, dostępne są w różnych kształtach. Najczęściej stosuje się je wyłącznie w domu, bez przenoszenia.
  • Inne siedziska – popularny rodzaj fotelików, to te w których sadza się dziecko w trakcie jazdy samochodem. Częstym rodzajem fotelików są siedziska w kuchni.

Foteliki każdego rodzaju są podzielone według wzrostu, wagi oraz wieku dzieci. W wyborze fotelika dla naszego maluszka, należy kierować się zaleceniami producenta. W przypadku za dużych lub za małych fotelików, maluchy mogą być narażone na wypadnięcie z niego, urazy głowy lub na niebezpieczeństwo zbyt ciasnych lub za luźnych pasów.

Wybór odpowiedniego siedziska

fotel dla dzieckaJak wybrać odpowiedni fotelik dla naszego dziecka? – Fotelik taki musi spełniać nasze oczekiwania i swoją funkcję. Ze względu na różne rodzaje siedzisk dla dzieci, należy zwrócić uwagę na to, czy będziemy często przenosić maluszka. Dodatkowo, istotne jest to, czy fotelik ten ma służyć do karmienia, do zabawy czy wyłącznie do sadzania malucha lub bujania go. Siedziska dla dzieci dostępne są w wielu kolorach, wzorach czy obrazkach. Warto skupić się na kolorystyce, jednak nie należy pomijać kwestii bezpieczeństwa oraz rozmiaru. Siedzisko musi być wykonane z jak najbardziej naturalnego materiału, bezpiecznego dla najmłodszych dzieci. Dolna część fotelika musi być na tyle twarda, by mogła zapewnić ona bezpieczeństwo dziecku, np. podczas zimnego i mokrego podłoża. Dodatkowo, musi być ono odporne na uderzenia i uszkodzenia. Wnętrze fotelika powinno być miękkie, wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Uchwyty fotelika powinny być wykonane z tego samego materiału, co jego dolna część. Siedziska dla dzieci muszą być również dobierane pod kątem częstotliwości, w jakiej będziemy używać fotelika. Warto wybrać fotelik, który w razie czego będzie można dopasować do wzrostu dziecka. Fotelik poza tym powinien mieć dopasowane pasy do wzrostu dziecka. Warto dodać, że istnieją specjalne foteliki dla niemowlaków, które są dostosowywane do ich maleńkiego wzrostu.

 

 

Dobrej jakości foteliki i bujaki dla dzieci znaleźć można na tej stronie internetowej: https://liger.net.pl/58-siedziska-dla-dzieci. Dostępne tu produkty są wygodne i bajecznie kolorowe. Z pewnością przypadna do gustu każdemu dziecku.