Gry edukacyjne to rodzaj zabaw, których zasady zostały tak sformułowane, aby niosły ze sobą poprawę umiejętności lub zręczności gracza. Poza dostarczenie rozrywki, zabawy tego typu wspomagają rozwój osoby grającej na wielu płaszczyznach. Zabawy te są często wykorzystywane przez pedagogów w celu dydaktycznym. Dzieci, które bawią się z ich użyciem szybciej się uczą, są sprawniejsze fizycznie oraz bardziej cierpliwe.
Jakie są rodzaje gier edukacyjnych?
Gry edukacyjne możemy podzielić na treningowe i informacyjne. Pierwsze z nich, mają na celu w pewnie sposób wymuszenie określonego zachowania gracza. Do tego rodzaju można zaliczyć zabawy umysłowe oraz sportowe. Gry umysłowe poprawiają pamięć oraz koncentracje. Wszelkie zabawy matematyczne i logiczne zaliczają się do tej grupy. Są one świetną metodą na pobudzenie rozwoju mózgu dzieci, ale oprócz tego są świetnym narzędziem pomagającym zachować sprawność umysłową osób starszych lub tych z demencją. Przykładam takich gier są warcaby, szachy czy scrabble. Gry sportowe, które także zaliczają się do gier treningowych służą poprawie kondycji, zwinności i refleksu. Są odpowiednie dla aktywnych dzieci, które podczas rywalizacji mogą dać upust swojej energii, a także dla dzieci, które nie lubią wysiłku fizycznego, ponieważ wizja wygranej z pewnością je zmotywuje. Do tego rodzaju zaliczają się zabawy w dwa ognie, berek lub skakanka.
Gry informacyjne
Gry informacyjne wymagają od gracza posiadania pewnej wiedzy. Jest to dobry pomysł na jej poszerzanie lub utrwalanie. Zabawa powinna być tak skonstruowana, że w przypadku gdy gracz nie będzie znał poprawnej odpowiedzi, ostatecznie uzyska ją. Do gier tego typu zaliczane są wszelkie quizy czy popularna zabawa w państwa-miasta. Pamiętajmy, że poziom gry musi być dostosowany do wieku uczestników, inne gry edukacyjne dla 4 latka będą odpowiednie, a inne 8 latkom. Zbyt trudne pytania mogą powodować frustrację i niechęć, a nie zapominajmy, że zabawa ma przecież sprawiać przyjemność.
Gry edukacyjne są świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu rodziców z dziećmi. Nauka będzie podświadomie kojarzyła się pociechom z przyjemnością i bezpieczeństwem. Ułatwi to nie tylko przyswajanie wiedzy w przyszłości, ale powoduje, że dzieci chętniej będą sięgały po książki. Gry edukacyjne, a zwłaszcza te logiczne, będą wspaniałą pomocą na walkę ze starczą demencją i pozwolą zachować sprawny umysł na stare lata. Powtarzanie zdobytych informacji oraz konieczność koncentracji zapewnią poprawę zdolności logicznego myślenia. Pamiętajmy by zabawy odbywały się w dobrej atmosferze i były sprawiedliwie prowadzone. Łamanie zasad może zniwelować pozytywny aspekt gier. W przypadku zabawy z dziećmi, dobrym pomysłem jest wyznaczenie drobnej nagrody, która zmotywuje pociechy do zdrowej rywalizacji. Jednak nie popadnijmy w skrajność, żeby inni gracze nie poczuli się gorsi.