Jak wybrać dobry żłobek?

wpis w: Edukacja | 0

Wielu młodych rodziców bardzo obawia się posłania swoich małych pociech do żłobka. Jeśli dobrze zapoznamy się z ofertą na rynku i wybierzemy dobrą placówkę, która zadba o nasze dziecko, nie ma powodu do strachu. Jak zatem wybrać dobry żłobek?

Cechy dobrego żłobka

Dobry żłobek współpracuje z rodzicami i jest otwarty na ich wizyty. Rodzice powinni mieć prawo wchodzić do sali, w której bawią się dzieci i podpatrywać ich zabawę. Żłobki zaopatrzone w monitoring również będą dobrze świadczyły żłobek o dbałości właściciela o bezpieczeństwo pociech. Niekiedy nagrania z kamer mogą na żywo oglądać rodzice, dzięki czemu mogą obserwować jak wygląda opieka nad maluchami. Dobrym pomysłem jest to by zorientować się jakie wykształcenie posiadają opiekunki.

Mimo, że nie muszą one mieć pedagogicznego wykształcenia, ukończone studia lub kursy zagwarantują, że rodzice ze spokojem będą mogli oddać dziecko w ręce doświadczonej osoby, a pociecha będzie znajdowała się w dobrych rękach. Koszty miesięczne pobytu dziecka w żłobku zależą od wielu czynników min. wielkości miasta, jak i od prestiżu danej placówki. Zazwyczaj wahają się od 200-500zł miesięcznie – informuje warszawski żłobek Kum-Kum.

Ponadto należy pamiętać, że rodzic musi zapewnić dziecku wyprawkę. Przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej pobytu dziecka w żłobu, warto dokładnie rozeznać się co oferuje nam rynek i porównać usługi oraz ceny danych placówek. Niekiedy drogie, prywatne żłobki będą miały gorsze opinie klientów niż te publiczne, tańsze. Dobrym pomysłem będzie przeglądniecie wszelkich forum i zapoznanie się z opiniami innych rodziców. Jedna niepokojąca informacja powinna zapalić w głowie każdego rodzica czerwone światło.

Kogo można do żłobka zapisać?

Do żłobka są przyjmowane dzieci, które skończyły cztery i pół miesiąca i nie przekroczyły wieku trzech lat. Maluchy podzielone są na grupy wiekowe, tak by mogły łatwo nawiązać kontakt z rówieśnikami. Pamiętajmy jednak, żeby wniosek o przyjęcie dziecka do żłobka złożyć jak najszybciej. Obecnie, bardzo dużo rodziców korzysta z tego rodzaju usług, dlatego wolnych miejsc jest bardzo mało. Obowiązkiem rodziców jest zadbanie by dziecko było zaszczepione. Dziećmi zajmują się opiekunki oraz dodatkowo w placówce powinna znajdować się pielęgniarka. Żłobki zazwyczaj otwarte są od wczesnych godzin porannych ok. 6-7 rano i są czynne do późnego wieczora. Godziny uzgadniane są z rodzicami tak by wpasowały się w ich grafik. Dzieci w żłobkach mają zapewnioną pełną opiekę oraz posiłki dostosowane do zapotrzebowania, a nad jadłospisem czuwa dietetyk. Najmłodsi dostają posiłki „na żądanie”, starsze dzieci jedzą w regularnych godzinach. Maluchy mają zapewnioną zabawę jak i czas na drzemkę i leżakowanie. Dzięki takim działaniom jednocześnie mogą rozładować energię jak i odpocząć i uspokoić się.