Jak wyglądają zajęcia z logopedą?

wpis w: Edukacja | 0

Logopeda jako osoba, która pomaga wielu ludziom wypracować odpowiednio narząd mowy, ustala zajęcia indywidualnie dla każdego pacjenta. Do poradni logopedycznych zgłaszają się nie tylko rodzice z dziećmi. Często bowiem to osoby dorosłe wciąż borykają się z problemem wymowy. Zajęcia z logopedą mogą wyglądać bardzo różnie. Specjalista dobiera ćwiczenia do wieku dziecka, do rodzaju zaburzeń oraz do stopnia ich natężenia.

Zajęcia z logopedą

 

Gdy zostanie postawiona trafna diagnoza, terapeuci rozpoczynają program leczenia. Terapia odbywa się w grupach oraz indywidualnie. Logopedzi skupiają się przede wszystkim na rozwoju dziecka, a nie na jego wieku. Dzieci bowiem mogą rozwijać się szybko, drugie nieco wolniej. Warto również zwrócić uwagę na to, iż na zajęcia od logopedy uczęszczają dzieci z różnymi schorzeniami i chorobami. Często jest to zespół Downa, Aspergera lub autyzm. Dzieci mające wady słuchu i wymowy, uczęszczają na zajęcia grupowe oraz indywidualne. Trzeba bowiem podejść indywidualnie do każdego dziecka, jednak nie można go separować od reszty. Maluch, który wie że nie tylko on posiada zaburzenia mowy, może nabrać śmiałości. Dodatkowo, bawiąc się i ucząc z innymi dziećmi, każde z dzieciaków będzie mogło zauważać u siebie postępy.
Dzieci, podczas zajęć skupiają się przede wszystkim na wykonywaniu ćwiczeń z logopedą. Na terapii dzieci wykonują zadania dostosowane do ich możliwości i wieku. Poza tym, terapeuci dobierają program nauczania, który ma za zadanie stymulować rozwój zdolności językowych dzieci. Duży nacisk kładzie się na umiejętności komunikacyjne. Podczas zajęć, terapeuci ćwiczą wraz z dziećmi wymawianie głosek oraz poprawną wymowę wyrazów i zdań.

Zajęcia terapeutów z osobami dorosłymi wyglądają dość podobnie. Jednak, w przypadku dorosłych ludzi, trzeba poświęcić więcej czasu i zaangażowania, by wyleczyć wszelkie wady wymowy. Często utrwalają się one przez lata – im później rozpocznie się terapię, tym dłużej trzeba będzie ją prowadzić. Jednak, zajęcia logopedów z osobami dorosłymi nie należą do rzadkości.

logopeda ostrowiec

Zabawy logopedyczne

Różnorodne gry, ćwiczenia i zabawy to prosty sposób na nauczenie dzieci poprawnego wysławianie się. Przy każdym logopedycznym ćwiczeniu, terapeuta głośno i wyraźnie powtarza, co w danym momencie robi. Dziecko ma za zadanie powtórzyć po nim lub również mówić, że np. w tym momencie rysuje słońce.
Gry logopedyczne pozwalają dzieciom ćwiczyć poprawne wymawianie nazw zwierząt, miast, owoców, warzyw itp. Poznając nowe słówka, dzieciom będzie o wiele łatwiej komunikować się z innymi. Dodatkowo, podczas terapii prowadzone są rozmowy z dziećmi, które mają na celu dojście do źródła problemu. Poza tym, dzięki regularnemu rozmawianiu z podopiecznymi, logopedzi są w stanie rozpoznać ich najczęstsze błędy i poprawiać je. Dzieci mające zaburzenia mowy i słuchu, wymawiają słówka po swojemu. Używają literki c zamiast dz, s zamiast z itp. Zadaniem logopedy jest pomoc dzieciom w wyćwiczeniu pewnych zasad, które pozwolą prawidłowo wymawiać wszystkie słowa.

Duże znaczenie ma obecność rodziców podczas zajęć. W momencie, gdy najbliższe osoby towarzyszą dzieciom podczas zabaw i terapii, maluchy czują wsparcie. Lepiej jest im się skupić i przyswajać nową wiedzę. Dzieci często czują się wyalienowane przez swój problem, który wydaje się im wstydliwy. Wada wymowy i zaburzenia tego typu przerastają dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Dlatego, logopedzi zachęcają do udziału rodziców w zajęciach.

Jeśli są Państwo zainteresowani zapisaniem dziecka na zajęcia logopedyczne to polecamy Centralę Terapeutyczną Ligerek, prowadzoną przez doświadczonego logopedę. W placówce prowadzone są także terapie sensroyczne, psychologiczne oraz pedagogiczne. Każde zajęcia mają charakter indywidualny.