Jak zaplanować wyposażenie przedszkola?

wpis w: Edukacja | 0

Dzieci w przedszkolu mają zazwyczaj wiek od 3 do 6 lat. Jest to moment w życiu kiedy organizm rozwija się najszybciej, a mózg chłonie wszystko niczym gąbka. Bardzo ważne jest aby w tym okresie zapewnić dziecku maksymalną możliwość rozwoju psychofizycznego jak i społecznego. Przedszkole to świetne miejsce gdzie dziecko będzie mogło poznać rówieśników, nauczyć się wielu rzeczy, rozbudzić wyobraźnię i po prostu dobrze bawić. Jak wesprzeć rozwój naszej pociechy?

Dobrze wybrane zabawki dla przedszkoli

W tym wieku jedną z ważniejszych potrzeb do zaspokojenia jest aktywność fizyczna. Jak najwięcej czynności powinno angażować dziecko do ruchu. Zabawy polegające na omijaniu przeszkód, turlaniu się czy podskakiwaniu będą świetną okazją aby  rozładować nadmiar energii. Zabawy polegające na rzucaniu piłką do celu lub przenoszeniu rzeczy z miejsca na miejsce zainteresują nawet najbardziej wybredna pociechy.

Zabawki w przedszkolu w większości mają na celu rozwój manualny dzieci. Ułatwią one naukę pisania oraz pomogą w lepszej koncentracji. Gry planszowe lub zabawy polegające na układaniu klocków są dobrym pomysłem aby dzieci mogły uczyć się podstaw fizyki i orientacji w przestrzeni. Ważne jest aby pociechy miały możliwość styczności z różnymi teksturami i materiałami. Ciastolina lub tradycyjna plastelina pomogą nauczyć się kolorów i zapewnią ciekawe doznania dotykowe.zabawki dla przedszkoli

Rozwój przez zabawę – pomoce dydaktyczne w placówkach

Przedszkole to miejsce, które w największym stopniu wpłynie na społeczny rozwój dziecka. Niektórzy rodzice tylko ze względu na ten aspekt decydują się na posłanie swojej pociechy do takiej placówki. Przedszkolanki często organizują zabawy grupowe, teatrzyki lub gry zespołowe. Dziecko poznaje swoich rówieśników i staje się bardziej pewne siebie. Tego typu gry uczą zaufania oraz współpracy. Wiele dzieci lubi naśladować dorosłych, więc powinniśmy umożliwić taki typ zabawy. Plastikowa kuchnia z akcesoriami z pewnością zachwyci dziewczynki, natomiast chłopcy chętnie będą bawili się w majsterkowiczów. Dzięki takim zabawom dzieci utrwalają obowiązujące normy zachowań. Pomoże to im zintegrować się z grupą jednocześnie zapewniając dobrą zabawę i mnóstwo śmiechu. Mądre, stymulujące dzieci zabawki dla przedszkoli pozwalają zapewnić im zrównoważony rozwój, dlatego warto je dobierać z rozsądkiem.

Oprócz zapewnionych zabawek, niezwykle ważne jest również pozostałe wyposażenie sali. Czyste, przestronne sale w radosnych kolorach umilą czas spędzony bez rodziców. Szafki, półki czy ławeczki powinny być dobrane wysokością do przedziału wiekowego, a ich rogi nie powinny być ostre. Brzegi mebli muszą być całkowicie bezpieczne tak by dziecko nie było narażone na urazy. Na sali powinno być odpowiedni duo miejsca na zabawę, naukę oraz odpoczynek. Park albo ogród wokół budynku przedszkola jest świetnym udogodnieniem i pozwala na spacery oraz zabawę na świeżym powietrzu. Współcześnie coraz więcej dzieci spędza czas przed telewizorem czy tabletem, więc taka forma rozrywki skutecznie oderwie je od multimediów.