Joga dla dzieci – warto zapisać dziecko na takie zajęcia?

wpis w: Aktywności dla dzieci | 0

Choć jogę utożsamia się dziś głównie z celebrytkami rozciągającymi się na Instagramie, ta niezwykła forma ćwiczeń to znacznie więcej niż obrazujące ją stereotypy. Bazująca na pełnym skupieniu na wykonywanych ćwiczeniach, umiejętnym i świadomym oddechu joga to doskonały sposób na relaks dla zabieganych dorosłych, ale również ich dzieci. Postawienie dziecka na matę do jogi i zestawienie pozornie aktywnej osóbki z koniecznością wyciszenia się i całkowitego poddania ćwiczeniom może wydawać się nową, bezsensowną modą. Niestety jednak, dzieci to dziś coraz częściej domatorzy, których dni skupiają się wokół nadmiernej ilości zajęć dodatkowych i czasu spędzonego przed komputerem. Joga to najlepszy sposób, by odzwyczaić ich od tak szkodliwego trybu życia. Przekonaj się jak korzystne może okazać się zapisanie dziecka na jogę zamiast kolejnego języka obcego.

Zalety jogi – jakie są?

 

Uprawianie jogi to jedna z najbardziej relaksujących aktywności fizycznych. Poza niewątpliwie rozciągającymi ćwiczeniami, które wpływają pozytywnie na wszystkie partie ciała, joga to również ćwiczenie dla umysłu. Konieczność skupienia się na jednym zadaniu i jak najlepszym wykonywaniu ćwiczenia pozawala na zapomnienie o problemach dnia i tym samym osiągnięcie pełnego, niczym nie obciążonego relaksu. Cechę tę doceniają oczywiście zabiegani dorośli, ale czy przychodzi nam do głowy, że i dzieciom przydałby się taki relaksacyjny punkt dnia?

Joga przeznaczona dla dzieci jest prowadzona nieco inaczej, niż zajęcia dla dorosłych. Podstawy są jednak te same – poznać możliwości swojego ciała i poszerzać je bez nacisku i presji grupy. Zajęcia jogi nie gloryfikują rywalizacji, nie zmuszają do osiągania kolejnych celów czy nauki kolejnych pozycji. Zajęcia jogi propagują działanie we własnym tempie, oraz pomagają zniwelować efekty przesycenia mediami i bodźcami, z którymi spotyka się dziecko każdego dnia. Stare przysłowie mówi „Co za dużo, to nie zdrowo”. Joga próbuje temu zapobiec.

joga sklep

Dlaczego joga jest dobra także dla dzieci?

W dzisiejszym przepełnionym technologią świecie dzieci są narażone na zjawisko, które specjaliści określają mianem „przebodźcowania”. Zjawisko to wpływa oczywiście niekorzystnie na rozwój dziecka, nawet jeśli pozornie nowinki technologiczne i możliwości poszerzania wiedzy z wielu dziedzin wydają się być korzystnym elementem życia młodego człowieka. Dzieci są dziś coraz częściej stawiane przez rodziców pod presją konieczności nauczenia się wszystkiego. Poza kursami językowymi zapisujemy je więc na wszelkiego rodzaju zajęcia muzyczne, sportowe czy artystyczne. Wypełniające całe dnie zajęcia to z kolei presja, z którą większość dzieci nie jest w stanie sobie poradzić. W parze z nią idą zwykle stres, rozkojarzenie, problemy z koncentracją, oraz coraz częściej pojawiające się problemy z stanowczym wyborem jednej rzeczy spośród wielu oferowanych opcji. Tymczasem joga, jak już wspominaliśmy, to sztuka zagłębienia się w siebie, skupienia wyłącznie na oddechu i poprawnym wykonywaniu ćwiczeń, całkowite odcięcie się od świata i trening, w którym nie musisz pokonać zupełnie nikogo.

Taki brak rywalizacji, presji do bycia lepszym czy osiągnięcia konkretnego celu podczas zajęć jogi to najlepsze, co można zrobić dla dziecka, które na co dzień jest wręcz przesycane możliwościami. Joga w Warszawie, ma na celu rozwiązanie problemów związane z siedzącym trybem życia, który dziś przyswajany jest jako naturalny już od najmłodszych dni życia. Brak ruchu, ograniczone przebywanie na świeżym powietrzu, nieustanne pochłonięcie przez gadżety elektroniczne zastąp więc jogą i przekonaj się, jak korzystnie zmieni się twoje dziecko.

 

Jeśli chcesz zapisać swoje dziecko na zajęcia jogi lub sama myślisz o rozpoczęciu przygody z jogę, to polecamy sklep Yoga-yoga. W jego ofercie znaleźć można wiele wysokojakościowych produktów, idealnych do ćwiczenia jogi.