Widok maluchów śmigających zimą na stokach narciarskich to prawdziwie radosny obrazek zarówno dla ich rodziców, jak i wszystkich dookoła. Czysta radość z zabawy i możliwości wyładowania energii na śniegu jest dla wielu dzieci najlepszą nagrodą. Choć wiele osób zastanawia się, czy wypuszczanie dziecka na stok dość wcześnie jest dobrym ruchem, wiele badań potwierdza że rozpoczęcie nauki jazdy na nartach przez 4-5 latki to doskonały sposób na wspomaganie ich fizycznego i ruchowego rozwoju. Jak jazda na nartach wpływa na rozwój dziecka i czy jest się czego obawiać przy tak kontuzyjnym sporcie?
W jakim wieku można rozpocząć naukę?
Choć istnieje zalecany wiek, w którym warto rozpocząć naukę jazdy na nartach, prawdą jest że decyzja ta powinna być kierowana przede wszystkim tym jak chętne do sportu jest dziecko. Niektóre pięciolatki nie są jeszcze na tyle odważne, by samodzielnie poruszać się na nartach po śniegu, inne z kolei nie przejawiają ogromnej chęci do aktywności fizycznej i tym samym sport jest dla nich karą, a nie dobrą zabawą. Jeśli jednak koordynacja dziecka jest dobrze rozwinięta, a podczas tradycyjnych zabaw dziecko nie ma problemu z utrzymaniem równowagi, nauka jazdy na nartach będzie kolejnym naturalnym krokiem rozwoju.
Wielu specjalistów i rodziców słusznie zauważa, że często znacznie prościej nauczyć jazdy dziecko 3 lub 4 letnie, niż ich starszych kolegów – małe dzieci nie odczuwają lęku, bo nie są świadome jeszcze wszystkich zagrożeń – jazda przychodzi im bardziej intuicyjnie. Z tego też powodu wysłanie trzylatka na stok nie jest błędem, choć warto uważać, by dziecko nie spędziło na nartach za dużo czasu – jego delikatne stawy i kości nie są jeszcze gotowe na tak duże obciążenia. Aby nauka jazdy była bezpieczna, dziecko musi dobrze chodzić i biegać, posiadać dobrą koordynację ruchową i przede wszystkim uważnie słuchać poleceń i wykonywać je poprawnie – na tak śliskiej powierzchni każdy błąd można przepłacić kontuzją.
Wpływ narciarstwa na rozwój dziecka
Choć dziecko rozpoczynające jazdę na nartach powinno mieć już dość dobrą koordynację ruchową i zmysł równowagi, sama nauka jazdy pozytywnie wpływa na dalszy rozwój wspomnianych umiejętności. Maluch, który potrafi swobodnie poruszać się na nartach czy nawet swobodnie stać w narciarskich butach na śniegu znacznie łatwiej poradzi sobie z kwestiami takimi jak jazda na rowerze, rolkach czy podczas zwyczajnych zadań wymagających równowagi. Jazda na nartach to też korzyść w postaci lepszej wytrzymałości i zwinności dziecka, a także sposób na naturalne wzmocnienie odporności poprzez hartowanie organizmu w ujemnych temperaturach.
Jeśli chodzi o samą kwestię nauki jazdy, dziecko które musi już w tak młodym wieku słuchać poleceń instruktora jazdy nie tylko poprawia swoje zdolności koncentracji, ale też w pewien sposób uczy się samodzielności. Nawet, jeśli czuwa nad nim nieustannie grono opiekunów, sama jazda jest czynnością samodzielną, a każdy błąd uczy, by podnieść się i próbować dalej. Dziecko, które już w wieku 4 lat regularnie szusuje na nartach i sztuka ta udaje mu się coraz częściej zyskuje więcej wiary w siebie i wiary we własne możliwości, co oczywiście kształtuje osobowość i przydaje się jako istotna cecha na dalszych etapach życia.
Ostatecznie pobyt na stoku wśród grupy rówieśników to dla dziecka szansa na nawiązanie nowych znajomości i rozwój interpersonalny, który dla każdego dziecka w wieku przedszkolnym jest cenną lekcją.