Otyłość – skąd się bierze i jak ją leczyć?

wpis w: Zdrowie | 0

 

Otyłość i nieodpowiedzialne odchudzanie to dwie plagi współczesności, pomiędzy którymi istnieje bardzo ścisła zależność. Plaga nadwagi i otyłości jest spowodowana drastycznymi zmianami naszych nawyków żywieniowych i brakiem aktywności, plaga nieodpowiedzialnego odchudzania, równie brzemienna w skutki zdrowotne jak otyłość i nadwaga, zagraża nam wskutek tych samych przyczyn. Niezdrowe odżywianie i brak aktywności prowadzą do otyłości, gromadząc kolejne kilogramy w pewnym momencie stwierdzamy, że powinniśmy schudnąć i robimy stosując diety, które podobnie jak nadmiar tkanki tłuszczowej w ogromnym stopniu obciążają nasze zdrowie. Musimy pamiętać o tym, że zarówno otyłość jak i odchudzanie są dla organizmu sporym obciążeniem i ogromnym wyzwaniem. W pierwszym przypadku organizm nie funkcjonuje w pełni sprawnie wskutek otłuszczenia i dostarczania mu nadmiaru szkodliwych pokarmów, w drugim dysfunkcje pojawiają się wskutek przechodzenia na diety ograniczające spożycie niezbędnych składników pokarmowych znacznie poniżej poziomu wymaganego minimum.

 

Czym grozi otyłość?

Cukrzycą, chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem, żylakami, bezdechem – katalog chorób, których ryzyko wzrasta u osób otyłych jest ogromny. Zagrożenia tego nie można bagatelizować, zwłaszcza że i stan zdrowia i dolegliwości związane z ewentualnymi chorobami pogarszają się wraz z wiekiem. Przede wszystkim należałoby więc nie dopuścić do powstania otyłości, ale z tego ryzyka nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Większość osób otyłych zaczyna myśleć o sobie (i zdrowiu) dość późno.

Otyłość można leczyć i to leczenie (a nie sposoby na odchudzanie), jest w tym przypadku prawidłowym postępowaniem, tym bardziej, że dieta odchudzająca i zwiększenie aktywności fizycznej mogą nie wystarczyć. Część przypadków leczona jest farmakologicznie i zabiegowo. Jedną z takich metod jest bariatria – polega ona na kompleksowym zdiagnozowaniu problemów z otyłością pacjenta, a następnie wykonaniu zabiegów, które w krótkim czasie ograniczą jego wagę, jak np. opaska żołądkowa czy balon żołądkowy. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj: http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/chirurgia-laparoskopowa-i-leczenie-otylosci-3d,128.htm

Czym grozi odchudzanie?

W gruncie rzeczy tym samym – zapadnięciem na zdrowiu, przy czym katalog chorób, których ryzyko wzrasta u osób odchudzających się stale i w sposób nieprzemyślany jest równie obszerny. Jednym z zagrożeń może być nawet otyłość – w sytuacji, w której koniec każdej diety oznacza pojawienie się efektu jo-jo zaczynamy przybierać na wadze w sposób niekontrolowany.

Większość zagrożeń wiąże się jednak z niedożywieniem (niedoborem składników pokarmowych, co odbija się na funkcjonowaniu całego ciała).

 

Cukrzyca

Cukrzyca to jedno z najgroźniejszych schorzeń cywilizacyjnych. Na świecie żyje 250 milionów diabetyków, w tym 30 milionów w Europie. Eksperci przestrzegają, że za 15 lat może być ich nawet 380 mln. Statystyki podają, że w Polsce z tą chorobą zmaga się 2 miliony osób. Jednak w rzeczywistości może być ich znacznie więcej, gdyż nawet przez wiele lat można nie dostrzegać objawów. Rozprzestrzenia się ona w zastraszająco szybkim tempie. Lekarze twierdzą, że stanie się ona prawdziwą epidemią XXI wieku.

W zaawansowanym stadium cukrzyca jest chorobą nieuleczalną, jednak można z nią żyć normalnie, pod warunkiem, że zmieni się nawyki żywieniowe oraz dotychczasowy styl życia. Niewykryta i nieleczona cukrzyca może doprowadzić do licznych powikłań, na niebezpieczeństwo narażone są m.in.: wzrok, nerki, mózg i serce. Utrzymywanie stałej masy ciała, duża aktywność fizyczna, zdrowa dieta, leczenie zaburzeń lipidowych, nadciśnienia tętniczego oraz pozostałych chorób układu krążenia znacznie zmniejsza ryzyko powikłań.

Aby skutecznie walczyć z cukrzycą należy ją odpowiednio wcześnie zdiagnozować. Osoby chore mogą doświadczać ciągłego pragnienia, senności lub częstej potrzeby oddawania moczu. Nie są to jednak objawy, do których osoba niezdająca sobie sprawy z zagrożenia, przywiązuje uwagę. Dlatego często są one bagatelizowane. Niestety cukrzycy za późno reagują, najczęściej sięgają po pomoc dopiero wtedy, gdy nie mogą już prawidłowo funkcjonować. Zwykle jest już za późno na powrót do normalnego trybu życia.

Dynamiczny rozwój cywilizacyjny powoduje, że ludzie tracą możliwość prowadzenia zdrowego trybu życia. Współcześnie wszelkie produkty, które posiadają wśród składników cukier lub tłuszcz przyczyniają się do zwiększenia ryzyka zachorowania na tę chorobę. Gromadzona energia zaczerpnięta z pożywienia powinna być regularnie spalana. Brak wysiłku fizycznego oraz ruchu, a także długa praca w pozycji siedzącej sprzyjają powstawaniu innej groźnej choroby, jaką jest otyłość, ta z kolei często powoduje zachorowanie na takie choroby jak bulimia, anoreksja, nadciśnienie tętnicze i właśnie cukrzyca.