Psychoterapia – jakie są jej cele?

wpis w: Zdrowie | 0

Psychoterapia jest jedną z podstawowych form leczenia psychiki człowieka. Regularne spotkania pacjenta z terapeutą mogą mieć różny charakter, w zależności od rodzaju terapii, wieku pacjenta, problemu i jego natężenia. Wiele jest czynników, jakie mogą wpływać na przebieg i ogólny wygląd psychoterapii. Dużo również zależy od nastawienia samego pacjenta.


Od wielu lat, psychoterapeuci oferują pomoc każdej osobie, która boryka się z depresją, stresem pourazowym lub innym problemem natury psychicznej. W ostatnich czasach, psychologowie mogą zapewnić nam większe zrozumienie. Powstają nowe sposoby na uzyskanie większych efektów z psychoterapii.

Cel każdego psychoterapeuty jest jeden – pomóc pacjentowi pokonać swoje lęki, ‘blokady’ lub sposoby reakcji na niektóre sytuacje. W życiu każdego z nas na pewno pojawiają się poszczególne wydarzenia, które odciskają na nas piętno. Jako że każdy człowiek jest zupełnie inny – niektóre sytuacje mogą nas wręcz przygniatać. Wiele osób cierpi na różnego rodzaju zaburzenia psychiczne. Jest to problem na tyle uciążliwy, iż sami nie jesteśmy w stanie go  pokonać. W tym celu, wybieramy regularne wizyty w gabinecie psychoterapeuty.

Specjalista jest nas nie tylko w stanie wysłuchać ale i zrozumieć. Jego celem jest pomóc nam w pozbyciu się negatywnych odczuć, reakcji oraz myśli i zastąpić je nowymi, pozytywnymi.

 

psychoterapeuta Oleśnica

 

Psychoterapia – dla kogo?

Leczenie w formie psychoterapii jest przeznaczone dla każdej osoby, która nie radzi sobie z przerastającymi problemami.

Problemy natury psychicznej, najczęściej oznaczają zaburzenia depresyjne, nerwicowe, stany lękowe czy zespół stresu pourazowego – twierdzi pani Psycholog z gabinetu psychologicznego APROPOS z Oleśnicy. Często możemy odczuwać pustkę, niespełnienie, możemy być przepracowani lub zestresowani. W niektórych momentach naszego życia pojawiają się trudniejsze chwile, z którymi ciężko sobie poradzić. Wszelkie wydarzenia takie jak rozwód, śmierć bliskiej osoby, tragiczny wypadek czy bardzo toksyczny związek/ relacja, mobbing w pracy – mogą przyczynić się do znacznego pogorszenia się naszego stanu psychicznego.

Wiek pacjentów, którzy uczęszczają na terapię, może zaczynać się od kilku lat. Najmłodsi pacjenci również mogą mieć różne problemy, dlatego psychoterapia jest przeznaczona dla wszystkich. W zależności od wieku pacjentów, psychoterapeuta dobiera metody leczenia.

 

Kiedy warto iść na psychoterapię?

Psychoterapia, zwłaszcza ta właściwie dobrana, jest sposobem na rozwiązanie wielu problemów i pokonanie własnych lęków. Dobry psychoterapeuta ma odpowiednie podejście – problem każdego z pacjentów jest zupełnie inny. Warto również dodać, że dla wielu pacjentów, wizyta u psychoterapeuty może być stresująca, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy udajemy się do gabinetu. To dlatego odpowiednie podejście jest tak ważne.

O psychoterapii warto pomyśleć w momencie, gdy ciężko nam się funkcjonuje z wyżej wymienionych powodów. Niezależnie od naszego wieku, sposobu na życie czy miejsca zamieszkania – psychoterapia, w znacznej większości przypadków, niesie za sobą wiele korzyści. Często, depresja czy nerwica może nam utrudniać życie rodzinne i zawodowe. Samemu bardzo ciężko jest się pozbyć złych nawyków i przyzwyczajeń. Psychoterapeuta świetnie na ludzkie myślenie i czynniki, jakie mogą na nas oddziaływać w większym stopniu. Dzięki odpowiedniemu podejściu do pacjenta i jego problemów, psycholog ma duże szanse pomóc nam wyjść z depresji i innych problemów. Obecnie, coraz więcej osób uczęszcza na prywatną terapię. Poprzez efekty, jakie można osiągnąć dzięki terapii, jest to metoda coraz częściej polecana.

Źródło: http://www.psychologolesnica.pl