Terapia rodzinna jest dziś często stosowana jako sposób na radzenie sobie z problemami rodzinnymi.
Najczęściej, psychoterapię rodzinną rozpoczyna się wtedy, gdy pomiędzy członkami rodziny wciąż dochodzi do kłótni, a mechanizm komunikacji między sobą jest bardzo zaburzony. Różne są powody, dla których całe rodziny decydują się na rozpoczęcie terapii.
Często, taka decyzja jest związana z problemem naszego dziecka. Gdy rodzice zauważają, że dziecko ma gorsze stopnie, izoluje się od reszty dzieci i sprawia kłopoty wychowawcze – może być to oznaka głębszego problemu. Problemy dziecka są również problemami rodziców. Nie zawsze rodzice zdają sobie sprawę z tego, co tak naprawdę jest przyczyną problemów.
Powód problemów rodzinnych może leżeć po drugiej stronie. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których to rodzic może być powodem wielu problemów w rodzinie. Uzależnienia, hazard czy choroba psychiczna lub trauma – to wszystko może negatywnie odbijać się na reszcie rodziny.
Metodyka dobrego psychoterapeuty rodzinnego
Osoba, która prowadzi psychoterapię rodzinną, jest terapeutą, który ma doświadczenie w relacjach międzyludzkich. Psychoterapeuta prowadzący terapię rodzinną, powinien specjalizować się w tym zakresie.
Podstawowe cele, jakie zakłada psychoterapeuta, to przede wszystkim:
- Poznanie problemów z każdej strony – co prawda, spotkania z terapeutą odbywają się w większym gronie, terapeuta może przeprowadzić sesje, na których będzie rozmawiał osobno z poszczególnymi członkami rodziny. Jego zadaniem jest dotarcie do źródła problemu poprzez poznanie historii z każdej strony.
- Zachowanie neutralności – nawet jeśli w danym przypadku mamy winną osobę (lub osoby), psychoterapeuta nie ocenia nikogo, lecz stara się znaleźć wspólne rozwiązanie problemów, które będzie odpowiadało wszystkim członkom rodziny. Problemy danej osoby mogą mieć źródło w dalekiej przeszłości.
- Dobieranie odpowiednich metod prowadzenia terapii – dziś, psychologia jest szczególnie rozwinięta. Metodę, jaką zastosuje się podczas przeprowadzania terapii rodzinnej, wybiera się na pierwszym spotkaniu. Sposób przeprowadzania terapii i rodzaj poruszanych tematów i problemów musi być zgodny z wolą uczestników terapii.
- Skierowanie swojej uwagi na każdego członka rodziny – na każdej sesji terapii rodzinnej, terapeuta poświęca uwagę każdemu, niezależnie od tego, kto i w jaki sposób oddziałuje na resztę rodziny. Rodziny, decydując się na rozpoczęcie terapii, podejmują bardzo ważną decyzję o zmianie swojego życia. Zadaniem psychoterapeuty jest więc poznanie każdej wersji zdarzeń, odczucia oraz oczekiwania odnośnie terapii.
- Wypracowanie nowych mechanizmów i reakcji wraz z pacjentami – celem każdej terapii, jest poprawa wzajemnych relacji pomiędzy poszczególnymi członkami rodziny. Na każdym spotkaniu, terapeuta i członkowie rodziny będą coraz bliżej odnalezienia odpowiedniego rozwiązania problemów.
Nawet najtrudniejsze problemy da się przepracować – jeśli poszukujecie pomocy psychologa na terenie Krakowa, serdecznie zachęcamy do odwiedzenia strony http://anna-rekel.pl.
Efekty psychoterapii rodzinnej
W zależności od typu i natężenia problemu, efekty mogą być różne. Mogą one pojawić się wcześniej lub później. Od osiągnięcia odpowiednich efektów terapii zależy przede wszystkim zaangażowanie wszystkich członków rodziny. Na regularne spotkania z psychoterapeutą powinni uczęszczać wszyscy członkowie rodziny. Tylko w ten sposób można spodziewać się jakichkolwiek efektów.
Efekty, jakie najczęściej można osiągnąć po przeprowadzonej terapii:
- Uzyskanie większego zrozumienia dla bliskich osób,
- Częstsze, otwarte rozmowy o uczuciach,
- Słuchanie siebie nawzajem,
- Docenianie obecności i bliskości drugiego człowieka,
- Poświęcanie większej ilości czasu rodzinie.
Terapia rodzinna przeprowadzana jest co 2-3 tygodnie, a jej czas trwania może wynosić około półtorej godziny. Co do długości trwania całej terapii – jest to uzależnione od zaangażowania członków rodziny, od ich sytuacji oraz podejścia do całej sprawy.