Wiele osób uważa, że pojawienie się na świecie dziecka uniemożliwia górskie wycieczki. Nic bardziej mylnego. Oczywiście wszystko zależy od dziecka, ale wiek nie jest przeszkodą.
W góry z maleństwem
Osoby, które regularnie uczęszczają w góry na pewno nieraz widziały rodziców z niemowlakami na szlaku. Współcześnie istnieje wiele różnych rozwiązań – chusty, nosidła i wózki. Oczywiście wózkiem nie dojedzie się wszędzie, ale przed planowanym wyjazdem warto zrobić rozeznanie, czy w docelowych górach są szlaki, na które można zabrać wózek.
Nosidełka ergonomiczne czy nosidła turystyczne to prawdziwy hit dla rodziców, którzy nie chcą rezygnować z trekkingu. Chusty również pozwalają na trzymanie dziecka przy sobie i posiadanie wolnych rąk. Są mniej stabilne, ale różne techniki wiązania pozwalają na większą wygodę – dla dziecka i dla rodzica.
Wycieczka z dzieckiem, które już samo chodzi
Dziecko, które chodzi i ma swoje humory, może wymagać więcej zaangażowania niż dziecko kilkumiesięczne. Z takim małym wędrowcem nie można pozwolić sobie na zbyt długie lub zbyt trudne trasy. Kiedy pojawia się dziecko, to ono jest najważniejsze. Ambicje rodziców na dalekie wyprawy muszą zejść na dalszy plan. To nie oznacza jednak, że trzeba rezygnować z wycieczki w góry i pokonywania pięknych tras. Najlepiej wybrać niskie góry. Urlop ma być w końcu przyjemnością, a nie czasem stresu i nerwów.
W przypadku kilkuletniego dziecka trzeba też pamiętać o dodatkowych atrakcjach. Warto wybierać ścieżki, na których są jakieś tablice edukacyjne. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą lornetki i wypatrywanie zwierząt. Planując trasy, trzeba uwzględnić możliwości dziecka. Wiadomo, że dziecko, które chętnie biega i chodzi na spacery, lepiej zniesie górską wyprawę niż dziecko, które najchętniej spędza czas przed telewizorem.
Co zabrać z dzieckiem w góry?
Małe dziecko trzeba przygotować tak jak dorosłego. Każdy, kto bywa w górach, wie, że odpowiednie wyposażenie to podstawa. Buty z grubą podeszwą gwarantują wygodę i bezpieczeństwo. Konieczne jest posiadanie ciepłych ciuchów, które będzie można ubrać przy zmianie pogody lub na szczycie, gdzie zwykle jest dużo zimniej niż na dole. Kurtka przeciwdeszczowa to kolejna niezbędna rzecz, bez której nie można wyjść w góry. Pogoda w górach jest zmienna, więc trzeba być przygotowanym na wszystko.
Kolejnym potrzebnym elementem ubioru jest czapka. W sezonie letnim z daszkiem, aby chronić przed nadmiernym opaleniem i przed udarem. Podczas zimy lub chłodniejszych miesięcy warto mieć ciepłą czapkę, chroniącą uszy i skronie przed zimnem. Krem z filtrem UV to nie tylko produkt do zabrania nad morze. W górach jest on również bardzo potrzebny. Nawet podczas pochmurnych dni można się spalić, dlatego lepiej mieć na sobie warstwę ochronną.
Do plecaka trzeba spakować odpowiednią ilość wody oraz jedzenia. Warto sprawdzić, czy na szlaku będą jakieś schroniska, w których można się pożywić. Aby nauczyć dziecko samodzielności, można kupić mu niewielki plecak na małą butelkę wody, przekąskę oraz zabawkę, jeśli dziecko bardzo chce ją zabrać.
Dobrze przed wyjazdem przygotować sobie listę rzeczy do zabrania, aby o niczym nie zapomnieć.
Jaki nocleg wybrać na wyjazd z dzieckiem?
Każdy wyjazd wiąże się z trudnym wyborem odpowiedniego noclegu: hotel, pensjonat, schronisko albo namiot. Posiadając dziecko, lepiej wybrać miejsce, w którym będą dobre warunki i łazienka w pokoju. Komfort dziecka jest ważny i może zaoszczędzić marudzenia małego wędrowca. Od rodziców i ich upodobań zależy, czy wybiorą nocleg z wyżywieniem, czy tylko samo miejsce do spania. Dobrze, aby miejsce noclegowe było w dobrej lokalizacji.
Po zejściu ze szlaku lepiej już dodatkowo nie męczyć nóg. Dużą zaletą jest posiadanie przez wynajmowany ośrodek placu zabaw, na którym dziecko będzie mogło się bawić. Warto zapoznać się z noclegami dla rodzin z dziećmi w Kapaczu, aby mieć pewność, że miejsce, które wybraliśmy sprzyja pobytowi naszych pociech w tym miejscu. Jeżeli maluch lubi pływać, to korzystne jest znalezienie miejsca z basenem lub w jego pobliżu. Basen może być też opcją awaryjną, gdy pogoda nie będzie sprzyjać wyjściu na szlak.