Zasiłek Kinderbijslag w Holandii – jak otrzymać?

wpis w: Dla dorosłych | 0

Dla osób posiadających dzieci w Holandii są dostępne 3 różne typy zasiłków: Kinderbijslag, Kindgebonden budget oraz Kinderopvang toeslag.

W tym państwie zasiłki na dziecko mogą otrzymać wszystkie osoby zarejestrowane w krajowym systemie ubezpieczeń społecznych (odpowiednik polskiego ZUS-u), co w praktyce znaczy, iż o zasiłek na dziecko mają prawo ubiegać się zarówno obywatele Holandii, ale także obcokrajowcy, również Polacy, którzy na legalnych zasadach pracują w tym państwie.

Kinderbijslag jest odpowiednikiem polskiego 500+ i niemieckiego Kindergeld. To standardowa zapomoga dla wszystkich rodziców w Holandii. To, co wyróżnia Kinderbijslag, to fakt, iż świadczenie to nie jest w żaden sposób zależne od zmiennych (brany jest pod uwagę jedynie wiek dziecka i liczba dzieci w rodzinie), kiedy wysokość samego Kindgebonden, a także toeslag Kinderopvang uzależnia się od czynników takich jak m.in. dochody rodziców.

Warunki otrzymania świadczenia na dzieci z Holandii

Czy jesteś objęty ubezpieczeniem społecznym w Holandii? Jeśli tak, to możesz otrzymać holenderski zasiłek rodzinny z Sociale Verzekeringsbank (SVB). Możesz również otrzymać budżet na dziecko i/lub zasiłek na opiekę nad dzieckiem z Belastingdienst. Czy otrzymujesz polskie świadczenie na dziecko? Warto poinformować polski urząd ds. świadczeń rodzinnych, że jesteś objęty ubezpieczeniem społecznym w Holandii i chcesz skorzystać ze świadczenia na dziecko, które z tytułu pracy za granicą Ci przysługuje.

Kiedy otrzymam holenderski zasiłek rodzinny?

Jeśli jesteśmy świeżo upieczonymi rodzicami, o Kinderbijslag możemy ubiegać się po narodzinach dziecka, a samo świadczenie wpłynie na konto kolejnym kwartale po porodzie.

Jeśli opiekujesz się jednym lub większą liczbą dzieci lub płacisz na nie alimenty, otrzymasz w Holandii zasiłek rodzinny na dzieci poniżej 18 roku życia.

Wysokość otrzymywanego zasiłku rodzinnego zależy od wieku dziecka. Sociale Verzekeringsbank (SVB) wypłaca zasiłek rodzinny na koniec każdego kwartału.

Co tyczy się kwot zasiłku obowiązujących w 2021 roku, kształtują się one następująco:

na dziecko od 0 do 5 lat        224,87 euro

na dziecko od 6 do 11 lat    273,05 euro

na dziecko od od 12 do17 lat    321,24 euro

W pewnych sytuacjach można otrzymać zasiłek rodzinny w podwójnej wysokości stawki podstawowej, na przykład, jeśli dziecko jest niepełnosprawne i wymaga intensywnej opieki lub jeśli dziecko nie mieszka w domu, ponieważ się uczy.

zasiłek na dziecko w holandii

Składanie wniosków o Kinderbijslag i Kindgebonden Budżet

Aby złożyć wniosek o zasiłek rodzinny, zaloguj się do 'My SVB’. Możesz to zrobić za pomocą DigiD lub uznawanego w Europie loginu, jak np. polski „Nowy dowód osobisty”.

Składanie wniosku za pośrednictwem strony internetowej „Mijn toeslagen” jest bardzo proste i aby ubiegać się o świadczenie, wystarczy tylko kilka kroków:

– sprawdzamy, czy przysługuje nam prawo do świadczenia na dziecko.

przygotowujmy swoje dane dotyczące dochodów.

– identyfikujemy się swoim kodem DigiD na portalu Mijn toeslagen (informacje w języku holenderskim).

Klikamy na Aanvragen (roszczenie) obok Kindgebonden budget (budżet na dziecko).

Wypełniamy formularze i klikamy na „Akkoord” i „Verzenden” (wyślij).

Jeśli nie posiadamy żadnego z nich, możemy zadzwonić do SVB pod numer +31 50 316 90 20, aby zamówić formularze wniosków.

Wniosek o zasiłek na dziecko jest automatycznie wnioskiem o budżet na dziecko, jeśli już otrzymujemy zasiłek uzupełniający z holenderskiego urzędu SVB.