Zdrowe przekąski dla dzieci

wpis w: Zdrowie | 0

Coraz więcej wiemy na temat szkodliwości cukru w codziennej diecie – według szacunków, przeciętny dorosły Polak może zjadać nawet do 40 kg cukru rocznie!

I o ile wiele i wielu z nas podejmuje próby ograniczenia cukru we własnej diecie z różnym skutkiem, o tyle znacznie trudniejsze staje się to w przypadku ograniczania cukru w diecie dzieci. Jak ograniczyć cukier, nie rezygnując przy tym ze słodkich rzeczy?

Sprawdzaj etykiety

Wykorzystaj czas, w którym masz duży wpływ na to, czym żywi się Twój maluch. Sprawdzaj etykiety produktów, które kupujesz i pamiętaj, że nie wystarczy to, że w składzie nie pojawia się bezpośrednio słowo “cukier”. Może on być ukryty pod wieloma innymi nazwami, takimi jak aspartam, cukier inwertowany, syrop glukozowo-fruktozowy, sorbitol, dekstryna, maltodekstryna, laktoza, galaktoza, maltoza, mannitol i wiele innych. Warto sprawdzić pełną listę najpopularniejszych zamienników cukru i mieć ją ze sobą na zakupach.

Edukuj najbliższe otoczenie

Największym problemem we wprowadzaniu uznawanych jeszcze przez wiele osób za nietypowe zmian, stanowią najbliżsi. Słodycze przynoszone w prezencie przez znajomych, ciasto upieczone przez mamę, paczki słodyczy od dziadków… jak wiadomo z praktyki, przekonanie bliskich do zmiany może w wielu przypadkach graniczyć z cudem. Pamiętaj jednak o jednej rzeczy: tu chodzi o Twoje dzieci i ich zdrowie, zatem stanowczo pozostań przy swoim postanowieniu i zaproponuj zdrowe alternatywy, np. suszone owoce (niedosładzane!).

Samodzielnie produkuj słodycze

Wiesz na pewno z doświadczenia, jak ciężko jest wyeliminować słodkie pokusy… Dlatego też, aby nie rezygnować całkowicie ze słodyczy, po prostu wprowadź ich zdrowsze zamienniki. Możesz zamienić cukier na miód, syrop z agawy lub syrop daktylowy, lecz wciąż pamiętaj o tym, że nie możesz stosować ich bez umiaru!

Zamień gotowe, słodkie jogurty na jogurty naturalne wymieszane z owocami, kupne ciasteczka zamień na te własnej produkcji, a gotowe, słodkie muesli zastąp własną mieszanką, która może być nie mniej smaczna. To jedynie przykłady tego, jak możesz serwować swojemu dziecku zdrowsze alternatywy, nie zmuszając go jednocześnie do rezygnowania z tego, co smaczne.

Zadbaj o edukację dziecka

Aby wyeliminować cukier i inne niezdrowe elementy diety dziecka, nie wystarczy samo zakazywanie i zabranianie dostępu do słodkich przekąsek. Cukier w sam w sobie nie jest szkodliwy. Szkodzi nam jego nadmiar, prowadząc nierzadko do rozwoju groźnych chorób.

Aby maluch rzeczywiście przestawił się na zdrową dietę, ucz go zdrowych nawyków. Wprowadzaj posiłki o stałej porze, nie zezwalaj na przechowywanie w domu bezwartościowych przekąsek – jeśli dziecko czuje głód, zaproponuj mu owoce lub inne zamienniki.

zdrowe przekąski dla dzieci

O czym warto pamiętać?

Pamiętaj o tym, że nawet najzdrowszy zamiennik nie może być spożywany bez umiaru. Każdy rodzaj cukru w nadmiarze szkodzi. Naucz dziecko zdrowego odmawiania. Ucz je poprzez zabawę, np. opowiedz mu historię misia, który się źle odżywiał i co musiał zrobić, żeby wyzdrowieć. Układaj komunikaty w taki sposób, by były zrozumiałe dla malucha. Inaczej mów do trzylatka, inaczej do sześciolatka, a jeszcze inaczej do starszych dzieci.

Nie popadaj przy tym w przesadę. Naprawdę nic się nie stanie, jeśli dziecko raz na jakiś czas zje jedno lub dwa ciasteczka ze sklepu. Pamiętaj tylko o tym, by z małej dyspensy nie narodziło się niekontrolowane folgowanie.

Zdrowe słodycze? To możliwe!

Zdrowe żywienie dziecka bez pozbawiania go przyjemności, jaka płynie z jedzenia słodyczy, jest jak najbardziej możliwa. Pamiętaj jednak, że liczy się skład produktu, w którym nie mogą przeważać szkodliwe cukry. Jeśli poszukujesz alternatyw dla słodyczy z marketów, zajrzyj na stronę GREENmall, na której w przystępnej cenie oferujemy Ci m.in. liofilizowane owoce w formie atrakcyjnych dla malucha “Różdżek Smaku” czy też inne, równie ciekawe bezglutenowe przekąski dla dzieci pozbawione dodatkowego cukru i glutenu.

W sieci również istnieje wiele interesujących i różnorodnych przepisów na słodycze ze zmniejszoną ilością cukru lub całkowicie pozbawione cukrów dodatkowych. Szukaj, sprawdzaj, testuj i razem z dzieckiem odkrywaj nowe smaki!