Dlaczego warto puszczać dzieciom słuchowiska?

wpis w: Aktywności dla dzieci | 0

Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że czytanie dziecku bajek jest świetnym sposobem zarówno na zapewnienie rozrywki jak i uspokojenie malucha przed snem. Ciekawym urozmaiceniem tradycyjnego czytania baśni, opowiadań oraz wszelkich innych książek przeznaczonych dla najmłodszych jest wpuszczenie dziecku słuchowiska. Będzie to z pewnością odmienna atrakcja dla malucha i jednocześnie zapewni ona samą przyjemność, która dodatkowo przyniesie korzyści. Dlaczego warto zdecydować się na taką formę rozrywki dla naszego dziecka?

 

Słuchowiska – pozytywny wpływ na rozwój dziecka

słuchowisko dla dzieci

Słuchowiska w odróżnieniu od wszelkich książeczek czy bajek nie posiadają żadnych obrazków co sprawia, że dziecko słuchając interesujących historii jest zmuszone do samodzielnego wyobrażenia sobie danych sytuacji. Wpływa to bardzo pozytywne przede wszystkim na rozwój wyobraźni. Co więcej, regularne słuchanie przez dziecko bajek ćwiczy jego koncentrację, skupienie uwagi oraz pamięć. Nawet najmłodsi będą w stanie czerpać korzyści z słuchania słuchowisk gdyż będą one mogły obyć się ze słownictwem jak i rozwijać staranną wymowę nawet najtrudniejszych słów. Regularna puszczanie dziecku słuchowisk sprawi, że będą one mogły zaznajomić się z poprawną melodią używanego języka. Podczas nagrywania słuchowisk bardzo często pracują przy tym profesjonalni aktorzy, którzy posiadają nienaganną dykcję i są w stanie zaprezentować dziecku jak powinna brzmieć poprawna melodia i wymowa nawet długich słów i wielokrotnie złożonych zdań. Nie zapominajmy również, że bajki, które są nagrywane w formie słuchowisk zawsze posiadają walory edukacyjne, a ich treści pozwalają dziecku rozwinąć się również w kwestii poznawania otaczającego świata oraz ludzkich zachowań i emocji. Oprócz wszystkich pozytywnych aspektów jakie płyną z wykorzystania słuchowiska w życiu codziennym dziecka nie zapominajmy również, że będą one dla dziecka po prostu świetną rozrywką i zapewnią dobrą zabawę.

 

Jakie słuchowiska wybrać dla dziecka?

Obecnie można zdecydować się na zakup bardzo wielu słuchowisk, które są sprzedawane w formach płyt CD. Wybierając bajkę warto wziąć pod uwagę zarówno zainteresowania dziecka, jego wiek, a także to jak długo trwa dane słuchowisko. Doskonałym rozwiązaniem dla dzieci w każdym wieku może być słuchowisko „Czerwony Kapturek”. Mimo, że bajka ta jest znana niemal każdemu, przedstawiona w interesujący sposób z pewnością będzie fascynowała każde dziecko nawet przy wielokrotnym odtwarzaniu. Słuchowiska mogą być także wybierane pod kątem tego w jakim momencie w ciągu dnia będę one odtwarzane dziecku. Najczęściej wykorzystuje się je w godzinach wieczornych gdy dziecko szykuje się do snu. Wówczas warto zdecydować się na słuchowiska spokojne, które nie będą pobudzały dziecka do nadmiernej aktywności. Czytane bajki można również z powodzeniem włączyć w ciągu dnia na przykład gdy dziecko spożywa posiłek, podróżuje z nami w samochodzie, a także w momencie gdy się bawi i pragniemy urozmaicić mój czas. Ze względu na szeroki wybór różnorodnych słuchowisk z pewnością każde dziecko będzie w stanie zadowolić swój gust. Jest to doskonały sposób aby połączyć przyjemne z pożytecznym. Przemawia to przede wszystkim do rodziców, którzy pragną zapewnić to co najlepsze swojemu maluchowi i jednocześnie nie mając czasu na osobiste czytanie bajek decyduje się na takie rozwiązanie. Jest to świetna alternatywa, która zapewni maluchowi rozrywkę i jednocześnie będzie stanowiła dobry sposób na zaangażowanie dziecka, pobudzenie jego rozwoju, kreatywności, ciekawości do świata.