Jak się dobrze przygotować do zimowego sezonu rowerowego?

wpis w: Rowery | 0

Jazda na rowerze to dyscyplina sportu, którą można uprawiać przez cały rok, bez względu na porę roku.

W zimie wielu rowerzystów, szczególnie tych początkujących serwisuje i konserwuje rowery, która następnie czekają aż do wiosny na ponowną jazdę. Postępując w taki sposób, nasza forma z pewnością na tym ucierpi.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby również podczas zimy kontynuować jazdę. Jednak, aby było to możliwe i aby jazda na rowerze podczas zimowej aury była komfortowa i bezpieczna, musimy się do tego w odpowiedni sposób przygotować.

Dlaczego nie warto rezygnować zimą z jazdy na rowerze?

Przyjęło się, że sezon rowerowy trwa od wiosny do jesieni i po części jest to jak najbardziej prawda, ponieważ to właśnie w ciepłych okresach roku uprawianie tego sportu jest najprzyjemniejsze i daje najlepsze efekty. Z kolei zimą zmotywowanie się do wyjścia na zewnątrz i chociażby krótkiej przejażdżki, jest dla wielu osób niewykonalne.

Z tego właśnie powodu sporo osób decyduje się na zaprzestanie jazdy na rowerze podczas zimy i powrót do tego sportu dopiero na wiosnę. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ przez te kilka miesięcy, podczas których nie będziemy jeździć na rowerze, nasza forma zdecydowanie na tym ucierpi, co z pewnością odczujemy podczas pierwszych jazd na wiosnę.

Ponadto zima to okres, w którym aktywność fizyczna jest znacznie bardziej potrzebna niż w sezonie letnim. Jest to spowodowane tym, że w zimie na ogół dużo mniej się ruszamy, z tego powodu wszelkiego rodzaju aktywność jest jak najbardziej wskazana i pozwoli nam na poprawienie naszego samopoczucia oraz utrzymanie formy, którą wypracowaliśmy podczas całego sezonu rowerowego.

Dzięki temu na wiosnę powrót do jazdy będzie zdecydowanie łatwiejszy i nie będziemy musieli od nowa budować wydolności i kondycji, którą utraciliśmy w wyniku nietrenowania podczas zimy.

Jak się ubrać zimą na rower?

Pewne powiedzenie, z którego bardzo często korzystają rowerzyści, mówi, że „nie ma złej pogody, jest tylko złe ubranie”. Słowa te są jak najbardziej prawdziwe, ponieważ w zimie oraz innych zimniejszych okresach roku, to właśnie nasz ubiór ma największy wpływ na komfort i nasze zdrowie podczas jazdy.

Z tego względu dobranie odpowiedniego ubioru do pogody, jaka aktualnie panuje na zewnątrz, jest kluczem do osiągnięcia odpowiedniej termoizolacji i tym samym czerpania przyjemności z jazdy oraz uchronienia się od potencjalnego przeziębienia lub innych poważniejszych chorób.

Podstawowym elementem ubioru rowerzysty podczas zimy, jest oczywiście odpowiednia bielizna termoaktywna i bluza. Tutaj mamy do wyboru albo produkty syntetyczne, albo naturalne wykonane najczęściej z wełny merynosów. W przypadku skarpetek również warto inwestować w te wykonane z wełny merynosów. Dodatkowo niezbędnym elementem są również ochraniacze na buty, które docieplą nasze stopy podczas jazdy.

Warto wyposażyć się także w ciepłe rękawiczki, kurtkę oraz spodnie chroniące przed wiatrem, czapkę lub kominiarkę, którą założymy pod kask oraz chustę wielofunkcyjną, która ochroni naszą szyję oraz twarz przed wiatrem.

rower w zimie

Przygotowanie i konserwacja roweru w zimie

Jeśli zamierzamy jeździć na rowerze w zimie, w trudnych warunkach, to niezbędnym elementem wyposażenia naszego roweru mogą okazać się opony przystosowane specjalnie do jazdy w zimie. Dzięki temu rozwiązaniu poczujemy się zdecydowanie pewniej na zaśnieżonej trasie i uzyskamy lepszą trakcję, co pozwoli na efektywniejsze przemieszczanie się i zminimalizuje ryzyko upadku. Ponadto warto także rozważyć zakup lepszych hamulców lub wymianę klocków hamulcowych na nowe. Te dwa elementy są kluczowe, ponieważ to właśnie od nich zależy nasze bezpieczeństwo podczas jazdy w zimie.

Rowery Cube tak jak wszelkie inne jednoślady potrzebują również odpowiedniej konserwacji i serwisowania, zarówno przed zimą jak i w jej trakcie. Jeśli zaniedbamy te czynności, to na wiosnę nasz rower może wymagać gruntownego remontu lub nawet wymiany niektórych części. Aby do tego nie dopuścić, musimy pamiętać o regularnym smarowaniu napędu oraz czyszczeniu roweru po każdej jeździe w trudnych warunkach.