Jak ułatwić dziecku pójście do przedszkola?

wpis w: Edukacja | 0

Wysłanie dziecka do przedszkola może być sporym wyzwaniem nie tylko dla dziecka, ale także rodzica. Nierzadko jest to czas pełen stresu. Na szczęście, rodzic jest w stanie – przy odrobinie planowania i przygotowania – pomóc maluchowi.

Jak wybrać przedszkole dla dziecka, by zapewnić maluchowi dobrą opiekę?

Zanim staniesz przed ważnym zadaniem, jakim jest przygotowanie dziecka do przedszkola, musisz odpowiednio wybrać placówkę. Należy wówczas zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Oto niektóre z nich:

  • czy przedszkole jest blisko Twojego domu lub pracy? Czy Twoje dziecko będzie musiało jechać autobusem lub iść pieszo?
  • o której godzinie zaczyna się i kończy dzień szkolny? Czy szkoła oferuje opiekę rodzicowi elastyczne godziny w zakresie odbioru dziecka,
  • jaki program nauczania realizuje dana placówka edukacyjna? Jakie zajęcia dodatkowe są oferowane?
  • w jak licznych grupach przedszkolaków organizowane są zajęcia? Jest to bardzo ważne, ponieważ im mniejsze grupy są przypisane do poszczególnych nauczycieli, na tym bardziej zindywidualizowane podejście mogą liczyć maluchy.

Sprawy organizacyjne to dopiero część zadania. Oprócz powyższych trzeba jeszcze pamiętać o takich kwestiach jak np. przygotowanie dziecka do przedszkola. Jak sprawić, by pójście do przedszkola Twojego malucha było dziecinnie proste?

Porozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu

Po wybraniu przedszkola nadszedł czas, aby zacząć rozmawiać z dzieckiem o zbliżających się zmianach. Jeśli to możliwe, wybierzcie się razem na wycieczkę po przedszkolu i spotkajcie się z nauczycielem. Wyjaśnij, czego mogą się spodziewać pierwszego dnia, w tym w szczególności pożegnania z mamą i tatą, poznania nowych przyjaciół i zabawy połączonej z nauką.

Ciekawym rozwiązaniem, na które może zdecydować się rodzic przyszłego przedszkolaka, jest wspólne czytanie książek o przedszkolu o dzieciach oraz ich przygodach, także tych związanych z nauką. Takie działania pomoże zwalczyć obawy, które przejawia Twoje dziecko. Niektóre świetne tytuły to seria opowiadań o Mikołajku czy „Mały Książę”.

Ważne jest, aby wprowadzić dziecko w rutynę, jeszcze zanim pójdzie do przedszkola. Przykładowo, możesz narzucić mu jedną czy dwie godziny obowiązków dziennie. Zacznij od zaledwie kilku dni w tygodniu, a następnie dodaj więcej dni, jeśli Twoje dziecko zacznie się dostosowywać. Z pewnością pomoże to przyzwyczaić się do nowego środowiska i rutyny bez poczucia przytłoczenia.

Wrzucenie dziecka na głęboką wodę może być dla dziecka szokujące. Zamiast tego lepszym rozwiązaniem jest stopniowe wdrażanie malucha w przedszkolną rutynę – na początek może być to jedno lub dwa dni w tygodniu. Gdy Twoje dziecko zacznie czuć się bardziej komfortowo w przedszkolu, możesz powoli dodawać kolejne dni, aż zacznie uczęszczać w pełnym wymiarze godzin.

Spotkaj się z opiekunem swojego podopiecznego

Jako rodzic odgrywasz ważną rolę w edukacji swojego dziecka. Jednym ze sposobów zaangażowania się jest udział w zebraniach dla rodziców. To świetna okazja, aby spotkać się z nauczycielem swojego dziecka i dowiedzieć się, jak radzi sobie ono w szkole. Możesz wówczas zadać pytania dotyczące nurtujących Cię kwestii i uzyskać porady, jak pomóc dziecku w przedszkolu.

Poznanie nauczyciela pomoże Ci zrozumieć, w jaki sposób podchodzi on do swojej pracy z dziećmi i czego oczekuje od swoich podopiecznych. Takie działanie umożliwi również zbudowanie relacji z kimś, kto może pomóc w nauce Twojego dziecka.

przedszkole

Podsumowanie

To normalne, że dzieci odczuwają pewien niepokój związany z pierwszym pójściem do przedszkola, dlatego ważne jest, aby zachować pozytywne nastawienie i zachęcać przez cały okres przejściowy. Daj im do zrozumienia, że mogą przyjść po Twoją radę w każdej sytuacji.

Pójście dziecka do przedszkola może być poważną zmianą zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Postępując zgodnie z tymi wskazówkami, możesz nieco ułatwić ten proces. Najpierw sporządź plan, wybierając odpowiednią szkołę i rozmawiając z dzieckiem o tym, czego się spodziewać. Następnie przyzwyczaj dziecko do przedszkolnego klimatu, stopniowo zwiększając liczbę dni w placówce, aż Twoje dziecko poczuje się komfortowo. Wreszcie, zaangażuj się w edukację swojego dziecka, uczestnicząc w konferencjach, wolontariacie w klasie i poznając nauczyciela. Przy odrobinie przygotowania i pozytywnym nastawieniu możesz pomóc swojemu dziecku zaaklimatyzować się w przedszkolu i poprawić jego samopoczucie.

Cały ten proces może zająć kilka tygodni, a nawet miesięcy, więc bądź cierpliwy i zachęcaj dziecko na każdym kroku. Pamiętaj o tych kwestiach, jeśli zainteresowała Cię rekrutacja do przedszkoli w Toruniu.