Przedszkole publiczne, czy prywatne? Przed tym ważnym z punktu widzenia dziecka pytaniem staje dziś wielu rodziców w całej Polsce. Choć częstym dylematem nie jest to które przedszkole wybrać, ale czy w ogóle warto posyłać dziecko do przedszkola, decyzja o wyborze konkretnej placówki może być równie ciężka. Znalezienie miejsca w publicznej placówce często graniczy z cudem i wymaga ogromnego zaangażowania i ścigania terminów ze strony rodzica. Dodatkową wadą są niewątpliwie godziny pracy przedszkoli publicznych, które mogą nie odpowiadać zapracowanym rodzicom. Po drugiej stronie spektrum stają więc przedszkola prywatne, które coraz częściej działają z myślą o rodzicach i starają się jak najlepiej wykorzystać obecność dziecka w przedszkolu. Dlaczego warto rozważyć posłanie dziecka do przedszkola prywatnego w dobie coraz większej ilości placówek publicznych?
Podstawowe zalety przedszkoli prywatnych
Rodzice, którzy zupełnie odrzucają możliwość posłania dziecka do przedszkola prywatnego opierają zwykle swoje argumenty przeciw placówkom prywatnym na stwierdzeniu, że są to miejsca dla elit. Owszem, do przedszkoli prywatnych trafiają często dzieci rodziców, którzy po prostu mogą finansowo pozwolić sobie na korzystanie z prywatnej edukacji. To jednak w żaden sposób nie wpływa negatywnie na rozwój dziecka! Można wręcz rzec, że przedszkola prywatne to często najlepszy sposób na rozbudzenie w dziecku zdolności społecznych.
Pierwsza wyprawa dziecka do przedszkola to dla malucha często traumatyczne przeżycie. Choć nie należy zarzucać opiekunkom z przedszkoli publicznych niczego złego, prawdą jest że w przedszkolach prywatnych dzieci jest po prostu mniej. Z tego też powodu wychowawczynie mają często możliwość bardziej indywidualnego podejścia do każdego dziecka i pokazania mu, wraz z rówieśnikami, że przedszkole nie jest wcale złym miejscem. Ciągły dostęp do wielu gier i zabawek, codzienny kontakt z rówieśnikami oraz doświadczeni opiekunowie to jedne z podstawowych zalet przedszkoli prywatnych. Do puli plusów należy również dodać nakierowanie na rozwój intelektualny dzieci poprzez dostęp do wielu różnych zajęć obowiązkowych i dodatkowych, dzięki którym dzieci poznają świat znacznie szerzej, niż w przypadku niektórych przedszkoli publicznych.
Zajęcia dodatkowe
Podjęcie decyzji o posłaniu dziecka do przedszkola prywatnego to jedno – w puli dostępnych w okolicy placówek prywatnych jest często wiele ciekawych pozycji, między którymi naprawdę trudno wybrać. Tym, co okazuje się być dziś decydującym faktorem podczas wyboru przedszkola nie są już więc kwestie takie jak poziom opieki czy godziny otwarcia, a coraz częściej zajęcia dodatkowe oferowane przez placówkę. Przedszkola prywatne mają w tej kwestii oczywiście więcej do powiedzenia, proponując często bardzo szeroki wachlarz opcji zajęć dla dzieci.
Wiele przedszkoli prywatnych to dziś przedszkola profilowane, a więc nastawione na rozwój konkretnych umiejętności i zorientowane na daną grupę zajęć dodatkowych. Mamy więc możliwość wyboru przedszkoli artystycznych, stawiających na rozwój ruchowo-muzyczny i plastyczny, przedszkoli językowych, w których główny prym wiodą zajęcia prowadzone również w języku obcym, czy przedszkoli sportowych, stawiających na rozwój w kierunku różnych dyscyplin sportu. Rodzice decydujący się na wybór przedszkola profilowanego muszą oczywiście liczyć się ze znacznie wyższymi opłatami za czesne, jednak biorąc pod uwagę różnorodność zajęć oferowanych przez przedszkola prywatne w porównaniu z placówkami publicznymi, ceny nie dziwią, a często wręcz zachęcają. Patrząc realistycznie na liczbę zajęć, w których maluchy biorą udział w ciągu roku w przedszkolu, zapisanie ich na tę samą ilość zajęć poza przedszkolem złożyłoby się na znacznie większy wydatek.