Którędy na Everest? Czyli ekstremalne formy aktywności dla całej rodziny

wpis w: Aktywności dla dzieci | 0

Słowo 'ekstremalne’ może nie kojarzyć się zbyt dobrze. Wzbudza brak zaufania, kojarzy się często z niebezpieczeństwem. Jest również jednak ostatnimi czasy nad wyraz nadużywane, a tak naprawdę przy dzisiejszych standardach, bardzo często to, co kiedyś mogło rzeczywiście reprezentować wyżyny ryzyka, dzisiaj możemy uprawiać całkowicie bezpiecznie.

Wspinaczka sportowa

Wspinanie jest sportem, który na przestrzeni ostatnich 20 lat wyewoluował w sposób wręcz kosmiczny. Uprawiany kiedyś jedynie przez garstkę zapaleńców poszukujących stałej, coraz to większej dawki adrenaliny często jest utożsamiany z czymś skrajnie niebezpiecznym. Tak naprawdę wyróżnia się bardzo wiele odmian wspinaczki: między innymi wspinaczka alpejska, himalaizm, wspinaczka tradycyjna, czy też wspinaczka sportowa. Ta ostatnia, dzięki najnowszym technologiom i stosunkowo łatwemu dostępowi wyróżnia się na tle pozostałych coraz większą powszechnością, jak i bardzo wysokimi normami bezpieczeństwa. Wypadki zdarzają się zdecydowanie rzadziej niż w przypadku popularnych sportów zespołowych. Co tak naprawdę trzeba zrobić, żeby rozpocząć zabawę we wspinanie? Oraz czy jest to odpowiednia forma spędzania czasu z naszymi pociechami?

 

Współczesne trendy

W dzisiejszej rzeczywistości sztuczne ściany wspinaczkowe w dużych miastach wyrastają jak grzyby po deszczu. W samym Wrocławiu jest aktualnie 6 takich pełnoprawnych obiektów. Oferują one bardzo zróżnicowane możliwości uprawiania wspinania – od najbardziej ekstremalnych, nastawionych głównie na trening przed wyjazdem w skały, po takie dla dopiero co rozpoczynających swoją przygodę z tym pięknym sportem. Dodatkowo, coraz bardziej popularne stają się specjalne drogi kręcone dla najmłodszych, tak żeby nawet najmniejsi mieli szansę posmakować uczucia zdobywania szczytów.

Jak to wygląda od strony praktycznej?

Właściwie każda ściana jest dzisiaj przygotowana na wizytę rodzica z dzieckiem. Odpowiednio przeszkolony instruktor może zająć się bez najmniejszego problemu zarówno dzieckiem, jak i rodzicem. Z własnego doświadczenia wiemy, jak wielkim przeżyciem może to być dla całej rodziny i jak bardzo scala więzi. Wspólne dopingowanie się, patrzenie na przełamywanie barier jest bardzo budujące. Ponadto, jeżeli dziecko złapie bakcyla, istnieje możliwość zapisania go na specjalną sekcję młodzieżową. Regularne uprawianie wspinaczki jest bardzo rozwojowe tak od strony fizycznej, jak i mentalnej. Poza tym, może przerodzić się w piękną pasję na długie lata, z której czerpać korzyści mogą wszyscy członkowie rodziny.