Wychowywanie dziecka z zespołem Aspergera – porady

wpis w: Zdrowie | 0

Dzieci z zespołem Aspergera żyją w innym niż my świecie, pomimo braku empatii odczuwają znacznie więcej bodźców niż inni ludzie. Wychowanie ich nie zawsze jest łatwe, jednak nie jest to niemożliwe, wystarczy tylko dobre nastawienie rodzica, który będzie rozumiał, że jego dziecko nie jest chore, tylko widzi świat w całkiem inny sposób.

To nie jest Twoja wina

Zrozumienie, że stan dziecka nie jest winą rodziców powinni przyjąć do wiadomości nie tylko sami rodzice, ale także rodzina i inne osoby z otoczenia dziecka. Odbiegające od ogólnych norm zachowanie dziecka nie jest błędem wychowawczym. Nie można go nauczyć w pięć minut zachowań społecznych, które innym przychodzą z łatwością. Oczywiście cały czas się ono rozwija i z biegiem czasu będzie można zaobserwować, że zachowuje się trochę inaczej, jednak ten proces wymaga dużej ilości czasu. Dlatego też, nikt nie powinien się tutaj obwiniać, ponieważ w tym przypadku rodzic odpowiada jedynie za funkcjonowanie rodziny, która może mieć wpływ na rozwój potomka.

Znajdźcie coś, co będzie jego pasją

Osoby z zespołem Aspergera są bardzo inteligentne, potrafią pogłębiać swoją wiedzę w taki sposób jaki rzadko spotyka się w przypadku innych ludzi. Warto pomóc znaleźć dziecku taką pasję i nie przeszkadzać mu w jej rozwijaniu. Czasami może być to czytanie książek z upatrzonym tematem, jednak zdarzają się też pasje, które mogą zadziwić swoją nieszablonowością. Takie zainteresowania dobrze wpłyną na dziecko, ponieważ w przypadku osób z zespołem Aspergera pasja jest traktowana jak miłość, a ona przecież wpływa dobrze na każdego człowieka.

Zespół aspergera

Bezwarunkowo go akceptuj i kochaj

Tak jak każde dziecko, musisz obdarzyć go bezwarunkową miłością, musi czuć, że zależy ci na nim i zrobisz wszystko, żeby nie stała mu się krzywda. Ważne jest, żeby nie wpadać we wstyd ani w poczucie winy, bo dziecko zacznie myśleć, że to jego wina i jest gorszy od swoich rówieśników, a tego byśmy przecież nie chcieli. Warto mu też wytłumaczyć, dlaczego zachowuje się inaczej niż wszyscy dookoła, jednak nie mów o tym tak jakby było to coś złego.

Naucz się cierpliwości

Osoby z zespołem Aspergera charakteryzują się wrażliwością na dźwięki, dotyk, smak. Nie można tego tak po prostu zrozumieć, jednak duże natężenie niesłyszalnych i nieodczuwalnych dla nas bodźców wyprowadza je z równowagi i może doprowadzić do agresji. Tworzy to wiele problemów w szkole i sprawia, że rodzice są ciągle wzywani na rozmowy z nauczycielami, którzy nie potrafią zrozumieć przyczyny tych objawów. Dodatkowym problemem może się okazać pojawiająca się u nich potrzeba powtarzalności zdarzeń i wykonywania wszystkiego według schematu oraz całkowity brak zrozumienia reguł, które wymyślili ludzie. Przed rodzicami jest naprawdę dużo do zrobienia, żeby dziecko mogło przystosować się do wszystkich norm oraz nauczyło się żyć w tym świecie, dlatego właśnie trzeba nauczyć się cierpliwości.

Nie unikaj konsekwencji złego zachowania

Nie chodzi tutaj jednak o stosowanie kar czy zakazów, ale rozmowę, takie dzieci muszą przede wszystkim zrozumieć na czym polega problem, ponieważ nie wszystkie zachowania innych ludzi wydają się im logiczne. Może się zdarzyć, że dziecko będzie odrzucone, nękane lub poniżane przez brak empatii i zdolności społecznych. W takiej sytuacji trzeba mieć dystans, jednak trudno go utrzymać, dlatego niestety trzeba każdemu po kolei tłumaczyć, że zachowanie dziecka jest tylko potwierdzeniem tego, że ma zespół Aspergera.