Zabawki i pomoce logopedyczne

wpis w: Zdrowie | 0

Nauka poprawnego mówienia u dzieci jest niezwykle ważna. Prawidłowa mowa powoduje lepsze uczenie się, pewność siebie, wpływa pozytywnie na relacje z rówieśnikami i rozwój. Wiele maluchów ma jednak problem z wypowiadaniem niektórych sylab i musi korzystać z pomocy logopedy. Aby nauka wyraźnego mówienia była nie tylko pożyteczna, ale też przyjemna, warto posłużyć się zabawkami logopedycznymi, które wspomagają prawidłowy rozwój.

Jak działają zabawki logopedyczne?

Pamiętajmy, że ćwiczenia logopedyczne, nie są proste. Wymagają wielokrotnych powtórzeń i systematyczności, dlatego warto jak najbardziej umilać dziecku ten proces. Podstawą prawidłowego wymawiania głosek jest właściwie ukształtowany aparat mowy. Jednym z powodów, dla których dziecko nieprawidłowo artykułuje określone głoski, może być niewłaściwa budowa aparatu mowy. Bywa ona efektem wad genetycznych, zbyt wolnego tempa rozwoju lub złych nawyków np. ssania kciuka. Pomoce logopedyczne umożliwiają ćwiczenie prawidłowej wymowy oraz skuteczne korygowanie wad.

pomoce logopedyczne

Do ćwiczeń logopedycznych angażujących aparat oddechowy możemy zaliczyć głównie różnego rodzaju „dmuchawki”, czyli zabawki, które uczą odpowiedniego oddechu. Do tej grupy należą m.in. gwizdki w ciekawych kształtach, piszczałki, łódki napędzane balonikiem, styropianowe piłeczki, czy helikoptery napędzane wiatrem,

Dzieci bardzo chętnie angażują się w takie ćwiczenia, co niezwykle ważne, bo jak powszechnie wiadomo — przymuszone do nauki dziecko nie robi tego chętnie, nie jest zaangażowane, a ćwiczenia nie przynoszą ani rezultatów, ani zabawy. Natomiast te z pozoru proste czynności znacznie usprawniają aparat mowy. Do innych zabawek logopedycznych należy gryzak logopedyczny, którego zadaniem jest pobudzanie zmysłów dotyku i odpowiednie stymulowanie mięśni żuchwy. Co ciekawe narzędzie to ma także zastosowanie w zwalczaniu niechęci do jedzenia u dzieci. Do zabawek wspomagających należą także narzędzia specjalistyczne np. do terapii rotacyzmu, a także lusterka logopedyczne.

Nauka przez zabawę

Dzieci najszybciej uczą się przez zabawę. W ten sposób angażują się w zajęcia, dzięki czemu chętnie robią to systematycznie, co jest kluczowe dla prawidłowego rozwoju mowy. Podstawą wszystkich zabaw służącym rozwojowi mowy są ćwiczenia oddechu. Dlatego pierwszym krokiem, jaki warto wykonać, jest sprawdzenie, jak dziecko radzi sobie z ćwiczeniami oddechowymi. Ważne, aby maluch potrafił wyróżnić ćwiczenie wdechów i wydechów. Pomagają w tym zabawy ze słomką. Dmuchając przez nią dziecko powinno starać się przesunąć np. skrawek papieru.

Jednak taka zabawa szybko może się znudzić. Dlatego należałoby wykorzystać do tego dostępne na rynku zabawki np. specjalne dmuchawce ze styropianową kulką, samolociki ze śmigiełkiem napędzanym podmuchem, lub innych tego typu bardziej skomplikowanych „mechanizmów”, które przyciągnie uwagę dziecka i sprawi, że pożyteczne ćwiczenia staną się jednocześnie wspaniałą zabawą! Ciekawostką jest też to, że narzędziem służącym logopedom są także popularne bańki mydlane.

akcesoria logopedyczne

Inną zabawą rozwijającą dziecięcy aparat mowy jest naśladowanie odgłosów. Dzieci kochają zabawę w udawanie, więc z pewnością chętnie wcielą się w role zwierząt, pojazdów, a także świetnie sprawdzą się, odgrywając codzienne zachowania takie jak ziewanie, czy śmiech. Warto zaproponować dziecku, aby spróbowało ziewać lub śmiać się głośniej i ciszej, z większą i mniejszą mocą. Jednak ważne jest to, aby na początku wszystkie ćwiczenia z maluchem wykonywała osoba wykwalifikowana, tak aby pokazać dziecku, czego od niego konkretnie oczekuje. Ponadto na kolejnych etapach nauki trzeba zwrócić uwagę na to, czy dziecko wykonuje zalecone ćwiczenia w sposób prawidłowy, tak aby można było nadrabiać braki na bieżąco.

Podsumowując, zabawki logopedyczne są czymś, co każdy rodzic powinien nabyć, jeśli chce, aby jego dziecko szybko nauczyło się poprawnej mowy, a i nauka była dla niego przyjemnością. Zabawki logopedyczne nie są drogie, a ich działanie naprawdę jest skutecznie. Niezależnie od tego, czy chcemy wykorzystywać je w pracy z dziećmi, czy ćwiczyć z naszymi pociechami z pewnością kolorowe pomoce dydaktyczne ułatwią nam to zadanie. Ważne, aby o prawidłową dykcję dbać już od najmłodszych lat. Zaniedbane wady wymowy z czasem mogą być naprawdę uciążliwe i o wiele trudniejsze do wyleczenia, a stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć.