Zapomniane skarby, czyli… filmy na kasetach VHS

wpis w: Imprezy rodzinne | 0

Robiąc remont lub sprzątając w domu możemy się natknąć na całe torby wypełnione kasetami wideo. Co jest w nich takiego niezwykłego? Przede wszystkim ich zawartość, ponieważ skrywają one często nie tylko zapis ważnych uroczystości rodzinnych, ale także zapomniane filmy, które mogą być niepowtarzalne lub zwyczajnie pominięte w dzisiejszych czasach przez co dostęp do nich może być znacznie utrudniony.

Zachowanie wspomnień

Kawałek historii zachowany dla przyszłych pokoleń zawsze jest bezcenną zaletą, jednak jest to także niezwykle praktyczny pomysł, ponieważ możemy zachować wszystkie filmy bez potrzeby gromadzenia w pudłach wielu kaset oraz odtwarzaczy, które umożliwiłyby nam poznanie lub ponowne obejrzenie taśm. Warto poddać takiemu zabiegowi nawet kasety, których zawartość nie jest dla nas znana, ponieważ należały one wcześniej do kogoś z innego, a my je jedynie odziedziczyliśmy. W takim przypadku zgranie materiału z taśmy daje możliwość nie tylko poznania historii rodziny, ale także odkrycia zapomnianych filmów lub zagłębienia się w zainteresowania operatora sprzętu.

Niedrogie rozwiązanie

filmy rodzinne na vhsPrzegranie kaset jest nie tylko praktycznym i potrzebnym rozwiązaniem, ponieważ jest także tanie. Oczywiście na pierwszy rzut oka można mieć co do tego wątpliwości, jednak nie powinny one potrwać długo. Większość osób chcąca przegrać filmy robi to hurtowo, za jednym razem zgrywając na nowy nośnik wszystkie taśmy i właśnie takie rozwiązanie jest najbardziej opłacalne. Firmy specjalizujące się w przegrywaniu kaset VHS najczęściej uzależniają ceny od długości i ilości nagranego materiału, dlatego też nie powinniśmy zastanawiać się zbyt długo nad tym czy warto zgrywać stare nagrania, bo naprawdę warto i nie trzeba ograniczać się do kilku kaset.

Poprawa jakości

Nieważne w jakich czasach nagrywamy i tak poddajemy materiał pewnej obróbce. W przypadku starych kaset trzeba zadbać przede wszystkim o jakość, tak aby można było po zgraniu oglądać film na dużym ekranie bez żadnych skaz, urwanych ujęć oraz przerywania. Ważna jest też redukcja wszelkich szumów oraz poprawienie dźwięku i obrazu, ale także zlikwidowanie efektu zniszczeń taśmy, której stan mogła pogorszyć temperatura, wilgotność lub po prostu upływ czasu. Takie zabiegi może nie sprawią, że uzyskamy film takiej samej jakości, co nowości filmowe, ale za to w znaczny sposób poprawimy ich stan, co przełoży się na komfort oglądania. Dlatego też nie bez znaczenia jest tutaj kwestia przystosowania materiałów filmowych do nowoczesnych technologii i nowych użytkowników, którzy wymagają coraz więcej.

Przegrywanie filmów na nowe nośniki

Nowe technologie dają nowe możliwości i bardzo dobrze, ponieważ dzięki temu możemy ochronić nasze wspomnienia przed zniszczeniem. Coraz to nowsze i bardziej zaawansowane nośniki informacji pozwalają nam odtwarzać pliki na nowoczesnych urządzeniach, jednak kasety VHS zostały już dawno wyparte i zapomniane. Obecnie bardzo mała ilość osób posiada jeszcze sprzęty, które pozwalają na odtworzenie filmów, dlatego właśnie warto przy pomocy profesjonalnej firmy zgrać wszystkie swoje VHS na płyty DVD lub przenośne urządzenia, które posiadają znacznie większą pamięć. Ważne jest, aby takie zadanie powierzyć profesjonalistom, którzy będą wiedzieli jak bezpiecznie przegrać kasety i poprawić stan filmów. Dla porównania robienie tego samemu może doprowadzić do przypadkowego zniszczenia taśmy, co byłoby bez wątpienia okropne. Każdy chce przecież zachować takie pamiątki zamiast je niszczyć, dlatego też powinni się tym zająć ludzie znający się na swoim fachu.